З якими страхами працює коучинг?

Коучинг – прекрасний інструмент не лише для роботи з цілями, проектами та прагненнями. Він не тільки про досягнення, якісні зміни і життєві level-up-и. О, він набагато глибший! І є достатньо неочікувана для багатьох тема, з якою також працює коучинг – це страхи. Якими саме? Зараз розповім.

Що таке страх?

Страх – це негативно забарвлений емоційний процес, базова емоція (за Керолом Ізардом), стан хвилювання, тривоги, неспокою, викликаний очікуванням чого-небудь неприємного та небажаного.

Це наш природній механізм захисту, який вмикається реальною або потенційною небезпекою або загрозою життю. Головна його ціль – забезпечити виживання.

Які функції страху?

Страх виконує 4 основні функції:

  • Сигнальну – повідомляє, що щось іде не так.
  • Захисну – забезпечує виживання, шляхом сигналу про небезпеку і подальшої мобілізації внутрішнього ресурсу.
  • Адаптаційну – переживання страху вчить бути обережнішим в майбутніх схожих небезпечних ситуаціях.
  • Пошукову – стимулює до пошуку способів подолання небезпеки.

З якими страхами працює коучинг?

В сучасному світі людина має безліч страхів і далеко не всі вони мають прямий звʼязок з небезпекою для виживання, хоча мозком сприймаються саме так. Часто ми боїмося багато чого з того, що нас не може вбити, але може потенційно змінити наше життя (хай навіть на краще, мозок не любить змін). Саме з цими страхами можна працювати в коучингу.

Їх можна поділити на 4 групи:

Страх мріяти

“Ти що, це настільки круто, що я навіть не можу про це мріяти”. Сюди ж всі наші “це неможливо, нереально”. Це страх який настільки сковує, що навіть не допускається думка, про реальність досягти те, чого хочеш. Людині зі страхом мріяти важко ще на етапі самого бажання, постановки цілі. Часто цей страх родом з дитинства. Привіт від дорослих, які казали: “Хочеться – перехочеться”, “Багато хочеш – мало отримаєш”, “Закатай губу” і т.п. В роботі зі страхами цього виду коуч використовує візуалізацію, унормовування, узаконення можливості мріяти, довірливою, безпечною атмосферою, питаннями та техніками буквально розкачується приглушене вміння мріяти і бути натхненним.

Страх невдачі

Це найпопулярніший страх. Настільки переживаєш, що не вийде, що навіть не починаєш. Люди з розвиненим страхом невдачі хочуть гарантій, що все 100000% вийде (а в житті цього не буває). Часто в минулому вони мали досвід гіркого програшу і ніхто їх адекватно не підтримав, не пояснив, що так буває і це частина життя, тож він засвоївся як “внутрішня катастрофа”. Сюди ж відноситься прагнення робити все ідеально, перфекціонізм, порівняння себе з іншими, думки, що у всіх все легко виходить, а тільки у мене ні.

Маючи такий страх людина цілком може ставити ціль, запалитись від свого бажання, але так і не перейти до конкретних дій. Тут коуч працює над тим, щоб розірвати звʼязку “Я = мій негативний досвід”.

Страх системи

Це переживання із серії “А що про мене подумають люди?”. Фокус уваги на зовнішньому світі, а не на власних прагненнях та бажаннях. Людям з цим активним страхом важко відстоювати свої кордони, вони відмовляються від своїх бажаних змін і цілей під тиском оточуючих. Часто, коли змінюємось ми, коли починаємо жити так як хочемо, слідувати своїм бажанням, то стаємо “не зручними” для декого з близьких (і не дуже) людей.

В такому випадку, людина може класно знати чого хоче, навіть активно робити кроки до реалізації мрії, проте “вилетіти” з процесу від найменшого негативного чи критичного коментаря зі сторони. Коуч допомагає твоєму внутрішньому голосу звучати гучніше за чужі голоси, шукає з тобою способи ввести зміни екологічно, діяти відповідно до твоїх цінностей.

Страх завершення

Здавалося б неочевидний страх. Але він є. І саме він не дозволяє нам насолодитись своїми успіхами. Він властивий тим, хто здається буквально за крок до омріяної цілі. Ось-ось має бути підвищення і зʼявляється думка “О ні, я ще не готова, може хтось інший впорається краще”. Зустрічаєш класну людину і накльовуються стосунки – “О ні, цей хлопець для мене занадто класний”. Всі: “я ще недостатньо…, наступного разу…., треба ще попрацювати, довчити…, треба ще парочку курсів пройти”  – теж про цей страх. Ще його можна назвати страхом успіху.

Так, бо успіх теж несе з собою зміни. Інколи, додає відповідальності, веде до нового і незвіданого. Часто доводиться саме Жити і діяти, а не готуватись до життя. І це страшно. Коли успіх (завершення процесу досягнення мрії, цілі) станеться ми просто не знаємо, що буде далі? Як від цього зміниться життя? Про що мріяти далі?

З цим також працює коуч. За допомогою, наприклад “цілі за ціллю”, розширення твого бачення того, а що після, заради чого більшого ти хочеш реалізувати те, про що мрієш. Повір, твої теперішні цілі і прагнення – не межа, за ними твій такий величезний потенціал і нові горизонти.

Якщо хочеш пройти крізь свої страхи з моєю допомогою – звертайся!

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись вверх