Метод формулювання цілей SMART

Плануєш, записуєш цілі, а їх реаліалізація вдається рідко? Записані мрії і новорічні обіцянки так і залишаються невиконаними? Можливо, справа не в ліні, ретроградному Меркурії чи невмінні планувати. Є варіант, що питання в формулюванні самих цілей.

Просто виписати все, що ти хочеш зробити – це чудово. Але є робочий метод формулювання цілей, який підвищує вірогідність, що задумане все ж стане реалізованим. І це SMART.

По суті, кожну з твоїх цілей треба перевірити на відповідність п’яти критеріям. Вона має бути:

Specific – конкретна.

Вона має один чіткий результат. Тобто, не загальне “Хочу вивчити англійську”, а, наприклад,  “Займатись вправами з англійської в додатку 15 хвилин щодня”. Її формулювання відповідає питанню «Що саме робити?».

Measurable – вимірювана.

Результат можна виміряти в цифрах. Тобто, не “Стати багатим”, а “Заробляти 1500$ на місяць” (сума умовная :-)).

Achievable – досяжна.

У тебе повинні бути ресурси для досягнення цієї мети. Тобто вона має бути реалістичною (не заробляти 2 мільйони гривень вже завтра, коли на сьогодні заробляєш 5 тисяч). І не “пробігти півмарафон через тиждень”, якщо тільки почав тренуватись. Тобто ціль має бути такою, яку ти вже можеш виконати з наявними силами, або доклавши адекватних зусиль (знаходиться в зоні найближчного зростання).

Relevant – актуальна.

Результат цілі вирішує конкретну проблему. Тут головне питання «Для чого мені потрібен цей результат?». Як саме досягнення цієї цілі покращить життя, чи подобається вона тобі і на скільки її реалізація взагалі потрібна, якщо бути чесним з собою. На цьому етапі відпадає багато цілей, бо вони виявляютья або застарілими, або навʼязаними, або такими, що ведуть не до бажаного результату. Від таких цілей можна сміливо відмовлятись.

Time bound – обмежена за часом.

Повинні стояти конкретні часові терміни, коли ціль буде досягнута.

Технологія SMART достатньо ефективна для коротко і середньострокових (до року часу) цілей, вона чудово підходить для карʼєрних цілей, саморозвитку і сфер, в яких результат можна поміряти. Проте, застосувати цю методику можна і до особистих цілей.

А якщо ти хочеш порпацювати над своїми цілями глибше і досягнути їх швидще та ефективніше – звертайся до коуча.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

2 коментарі до “Метод формулювання цілей SMART

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись вверх