Як навчитись відстоювати власні кордони?

Одна з ознак особистісної зрілості – вміння вибудовувати і втримувати власні кордони. Знати свої межі, мати внутрішні правила і вміти їх відстоювати та дотримуватись. Бажано в адекватній формі. Про це сьогодні і поговоримо.

Цікава думка в цій темі: якщо ти знаєш власні кордони, то тобі не часто доводиться їх захищати. Справді, в більшості випадків досить просто їх озвучити, показати іншим людям і вони розуміють, що їх порушувати не варто. Ми завжди відчуваємо кордони одне одного, зчитуємо невербальні сигнали, повідомляємо про кордони за допомогою ходьби, постави, жестів. Людина, кордони якої означені, не порушуватиме кордони іншої людини.

Психолог Світлана Ройз пояснює, що повага до своїх кордонів починається з поваги до тілесності, потреб, контакту з тілом, поваги до намірів і тілесності як такої. І формується відчуття меж саме в дитинстві.

Особисті кордони – це територія особистого вибору та особистої відповідальності кожної людини.

Простий спосіб зрозуміти, що твої кордони порушують.

Найлегший спосіб це відслідкувати – помітити, як в тобі виникає злість. Саме вона є маркером того, що хтось порушує твої межі.

Що робити, коли твої кордони порушують?

  1. Навчитися зупиняти себе до того, як вас охопить паніка чи лють.
  2. Відчути й дослідити, чи людина свідомо зайшла на нашу “територію”.
  3. Сказати, що це для тебе неприйнятно і означити як би тобі хотілось, щоби було.

Якщо нічого не робити при постійному порушенні кордонів, це створить напруження, яке може проявитися на різних рівнях. Наприклад, на рівні тіла у вигляді гіпертонусу м’язів. Для того, щоб почати відстоювати власні кордони, потрібно розібратись із тим, де ці кордони в нас закінчуються. Які дії чи слова проти нас не припустимі.

Наші внутрішні кордони – це одна з важливих опор, які допомагають бути стійким і добре орієнтуватись в житті.

Як розвивати розуміння власних кордонів?

  • Вчитись говорити «ні».
  • Ставити собі запитання “Чого я хочу?” і відмовлятися від того, що тобі не підходить.
  • Відписатись від людей, за життям яких не хочеться слідкувати, тих, хто тригерить і злить. Мінімізувати контакти з неприємними та “важкими” для тебе людьми.
  • Вчитись розпізнавати свої емоції і екологічно їх проживати.
  • Слідкувати за емоціями в той момент, коли виникає дискомфорт, зупинитися й запитати, що було тригером. Обрати підходящу поведінку.
  • Говоріть про свої почуття, озвучуйте, як з вами не можна поводитись, через “Я-повідомлення”.

Якщо ви відчуваєте труднощі з розумінням своїх кордонів і брак вміння їх чітко окреслювати та відстоювати – запрошую на психологічну консультацію.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись вверх