Емоційний інтелект

Наші досягнення в професійній і міжособистісній сферах та задоволення життям загалом залежать від багатьох факторів. Одним з провідних є рівень емоційного інтелекту. Про нього сьогодні і поговоримо.

Емоційний інтелект – це здатність розуміти, усвідомлювати і управляти власними емоціями, своєю мотивацією, думками і поведінкою, регулювати свій емоційний стан, а також це вміння управляти емоційними станами інших людей, помічати їхні актуальні потреби, співпереживати і розвивати їхні сильні сторони.

Емоційний інтелект визначає як ми реагуємо на емоції інших і свої власні, а також як справляємося з життєвими викликами. Він формується в дитинстві нашими батьками і тим, як вони відповідали на наші потреби, як формувалась наша привʼязаність. У схема-терапії виділяють 5 базових потреб дитини, від яких залежить якість життя дорослої людини:

  • безумовне прийняття, турбота та любов;
  • автономія, компетенції та ідентичність;
  • свобода вираження своїх потреб та емоцій;
  • спонтанність, веселощі, гра;
  • реалістичні межі та самоконтроль .

Завдяки задоволенню цих потреб формується рівень емоційного інтелекту. Проте, ця величина не є сталою і її можна змінити протягом життя.

Складові емоційного інтелекту (Деніел Готман):

  • Самоусвідомлення

Здатність ідентифікувати та розуміти власні емоції і вплив, який ви справляєте на інших. Це найголовніша складова емоційного інтелекту, від якої залежать усі інші компоненти. Щоб навчитися усвідомлювати свої емоції, нам потрібно спершу їх помічати, впізнавати і називати. Самосвідомість допомагає нам розпізнавати власні сили та обмеження, бути відкритими до нової інформації і досвіду, а також взаємодіяти з іншими.

  • Саморегуляція

Вміння керувати емоціями та екологічно їх висловлювати. Саморегуляція не означає ігнорувати емоції або не виявляти їх. Вона означає вміння висловити їх, знизити інтенсивність емоцій у корисний спосіб, якщо вони переповнюють. Ця навичка допомагає краще вирішувати конфлікти або складні ситуації, приймати більш зважені рішення, бути гнучкими і адаптовуватися до змін.

  • Соціальна обізнаність

Здатність розуміти емоції інших. Сюди входить вміння ідентифікувати чужі емоції, вміння їх розрізняти, розуміння цих емоцій через призму свого досвіду та бажання поліпшити ситуацію через дію – допомога та підтримка.

  • Мотивація

Визначається зовнішніми винагордами (гроші, слава, визнання тощо) і внутрішніми потребами, цінностями і цілями. Мотивація допомагає нам бути зосередженими, проявляти ініціативу, здобувати досвід і розвиватися у напрямку досягнення своїх коротких та довготермінових цілей чи реалізації планів. Вона також впливає на якість та ефективність, з якою ми виконуємо те чи інше завдання.

  • Соціальні навички

Допомагають будувати й підтримувати здорові стосунки в усіх сферах життя. До них відносять комунікативні навички, вміння працювати в команді, вирішувати конфлікти, встановлювати дружні стосунки. Важливими інгредієнтами соціальних навичок є, активне слухання, вербальне та невербальне спілкування,  кооперація, взаємоповага до простору одне одного тощо.

А про те, як розвивати емоційний інтелект поговоримо в наступному пості.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

2 коментарі до “Емоційний інтелект

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись вверх