Способи розвинути емоційний інтелект.

В минулому пості ми розібрались з поняттям емоційного інтелекту і завдяки чому він формується, а в цьому пропоную практичні поради, як підростити свій емоційний інтелект.

Давайте почнемо з того, як прокачати головні складові емоційного інтелекту. Їх, нагадаю 5. Детальніше про поняття емоційного інтелекту, можна прочитати тут.

Самоусвідомлення розвивають за допомогою саморефлексії. Чудово підійде ведення щоденника, медитації, практики майндфулнес, планування та цілепокладання, навчання чомусь новому. Щоб розвивати навички саморегуляції можна формувати і плекати помічне мислення, усвідомлювати, що у нас є вибір як реагувати, розмовляти про свої емоції та почуття, ділитися труднощами з близькими і плекати добрі стосунки, мати добрі коупінг-стратегії.

Щоб допомогти собі залишатися мотивованими, варто:

  • визначити власні цінності,
  • святкувати досягнення або результати,
  • зосередитися на встановленні досяжних, невеликих цілей (можна скористатися технікою S.M.A.R.T.),
  • радіти викликам, сприймаючи їх як можливість для зростання.

А для розвитку соціальних навичок можна задавати відкриті питання, практикувати зоровий контакт під час розмови, виявляти цікавість, тренуватися в активному слуханні, звертати увагу на мову свого тіла, а також на соціальні навички інших людей.

Способи розвивати емоційний інтелект:

1. Використовуйте асертивний стиль спілкування. Асертивність – здатність відстоювати свою думку, не порушуючи моральних прав іншої людини.

2. Використовуйте навички активного слухання.

3. Хваліть інших. Звичка хвалити привчає мозок зосереджуватися на позитивних рисах людини, що сприяє емпатії. Спробуйте якомога частіше підмічати хороше в людях, робіть щирі компліменти.

4. Співпереживайте, а не співчувайте. Емоційно розвинені люди вміють співпереживати. Вони розуміють, що емпатія – це риса, яка демонструє емоційну силу, а не слабкість. Є різниця між співчуттям та емпатією. Співчуття – це почуття  жалю до когось, а емпатія – це співпереживання, тобто здатність поставити себе на місце іншої людини й готовність змінити ситуацію.

5. Розвивайте емпатію. Дліться власними почуттями, практикуйте уважне слухання при спілкуванні з іншими, спробуйте уявити себе на місці іншої людини без осуду чи критики, зробіть щось безкорисливо.

6. Будьте відкритими для спілкування. 

7. Читайте художню літературу. Дослідження показують, що читання художньої літератури може поліпшити емпатію. Можливість подивитися на речі очима інших людей допомагає зрозуміти їхні думки, мотивацію і в такий спосіб підвищити соціальну обізнаність.

8. Пишіть ранкові сторінки. Або скористайтесь іншим способом фіксувати свої думки і переживання.

 

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Один коментар до “Способи розвинути емоційний інтелект.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху