Високочутливі люди. Як зрозуміти, що ти такий?

Є певний тип людей, які реагують на великі потоки інформації та емоційно насичені події дещо гостріше, ніж інші. Їх називають highly sensitive person. Які їх сильні сторони і з якими труднощами вони зіштовхуються? Давайте розглянемо. 

Вперше термін «високочутлива особистість» використала Елейн Арон. У книжці «The Highly Sensitive Person» дослідниця пояснила, що стан високочутливих людей значно залежить від зовнішніх подразників, які стимулюють нервову систему. Центральна нервова система цих людей легко збуджується, а ще вони мають схильність до глибшої когнітивної обробки різноманітних стимулів: фізичних, соціальних, емоційних.

Висока чутливість – вроджена особливість організму. Певні ділянки мозку в таких людей реагують на сигнали із зовнішнього середовища гостріше.  Такі люди, наприклад, здатні зважати на непомітні для інших нюанси та зміни в навколишньому світі. Вони є вразливішими до шуму, запахів, світла тощо.

Особливості високочутлививх людей

  • Легко збуджуються від подразників, які практично не впливають на інших.
  • Підмічають багато деталей і довго їх обдумують.
  • Фокусуються на відчуттях.
  • Вразливі, переживають через новини, фільми, історії так, наче це відбувається з ними.
  • Несвідомо зчитують чужі емоції, настрій, переживання, деякі на них можуть сильно впливати.
  • Беруть на себе більше відповідальності, ніж варто. Особливо за почуття інших.
  • Намагаються уникати помилок, довго і ретельно обдумують свої кроки.
  • Мають чудово розвинену фантазію, бачення прекрасного і великий творчий потенціал.

Як бути зі своєю високою чутливістю?

Серед основних порад високочутливим людям головною є регулярний та повноцінний відпочинок. Для щоденного відновлення слід добре висипатися. Також потрібно прислухатися до своїх відчуттів або страхів, аби максимально запобігти нагнітанню складних емоцій. Якщо ж уникнути цього не вдалося, не слід соромитися сліз, адже це нормальна реакція організму на стрес, яка допомагає його зняти.

Памʼятайте, що це ваша особливість,  а не хвороба. Майте час наодинці з собою, час тиші для відновлення, робіть перерви в роботі і комунікаціях. Навчіться казати “ні” в ситуаціях дискомфорту, обирайте себе і піклування про свій стан. Проявляйте свої почуття, давайте їм простір.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху