А давай сьогодні трошки про роботу? Точніше про те, що тобі точно стане в нагоді, якщо ти хочеш професійної реалізації. Ба навіть більше! Про те, що є мега-важливим, чим би ти не займався. Про “мʼякі навички”.
Поняття мʼяких і жорстких навичок раніше часто використовувались суто в сфері роботи, але зараз вони все більше кочують в будь-яку сферу діяльності, де потрібно щось вміти. Та якщо все ж брати карʼєрну реалізацію, то в простій моделі професійних компетенцій навички поділяють на soft skills (гнучкі) і hard skills (жорсткі).
HARD SKILLS – вузькі професійні навички, які потрібні для вирішення конкретних завдань в повсякденній роботі.
SOFT SKILLS – надпрофесійні навички, які допомагають вирішувати життєві завдання і працювати з іншими людьми.
Виявилось, що для успішності майже в будь-якій професії самих спеціалізованих навичок недостатньо. Особливо, якщо тобі доводиться взаємодіяти з людьми (колеги, клієнти, постачальники, підлеглі).
Тож, останні років 10 HR-ри не дарма наголошують на важливості гнучких навичок і на співбесідах та оцінках роботи їм приділяється стільки уваги. Нещодавнє опитування, проведене LinkedIn, показало, що 92% HR-менеджерів вважають, що гнучкі навички не менш або навіть важливіші, ніж професійні, коли справа доходить до найму відповідної людини на роботу.
Які навички входять до soft skills?
- розвинутий емоційний інтелект,
- критичне мислення,
- вміння комунікувати,
- навички тайм-менеджменту,
- управління проектами, людьми і собою,
- наставництво і менторинг,
- вирішення проблем,
- прийняття рішень,
- ненасильницьке спілкування,
- вміння навчатись,
- робота в режимі невизначеності,
- самоаналіз і саморефлексія.
І це далеко не повний список. В кожній професії, відповідно до задач і викликів на перші позиції виходять свої необхідні якості. Щоб рости в своїй професійній сфері варто для початку обрати необхідні навички для вас і зайнятись розвитком найпріорітетніших.
Як розвинути soft skills?
- Проаналізуй, на скільки необхідні навички у тебе вже розвинені.
Які з них вже достатньо сильні, а що треба підтягнути? Посилення яких 3-х необхідних навичок принесуть найбільший прогрес і сильніше вплинуть на якість твоєї роботи?
- Запитай про зворотній звʼязок.
Ми не завжди можемо оцінити повну картину, тому на цьому етапі добре б попросити друзів або наставників, яким довіряєте, розповісти про ваші сильні та слабкі сторони навичок міжособистісного спілкування.
- Активно слухай.
Вміння слухати — невід’ємна частина багатьох гнучких навичок. Коли ти слухаєш, роби це так, щоб зрозуміти, а не тільки для того, щоб сформулювати відповідь.
- Частіше спілкуйся .
З різними людьми. Будь-яка навичка не розвивається від теорії, лише на практиці. Тому, чим більше у тебе буде практики спілкування і спільного вирішення задач, тим швидше ти відшліфуєш більшість гнучких навичок.
- Працюй над навичками критичного мислення.
Покращуй свою здатність бути проникливим та ретельно обмірковувати, перш ніж реагувати. На платформі Coursera є навіть безкоштовний курс з критичного мислення.
- Читай книги.
Літературу на тему розвитку м’яких навичок можна знайти у будь-якій книгарні або в інтернеті.
- Навчайся на курсах.
Сьогодні багато платформ пропонують широкий вибір курсів розвитку м’яких навичок. Часто компанії проводять живі тренінги з покращення цих навичок.
І бонусом хочу поділитись книгами, які чудово підійдуть для розвитку твоїх гнучких навичок. Переходь до практики, адже саме так наші навички зростають.
Книги для розвитку soft skills
- Майкл Міхалко «21 спосіб мислити креативно».
- Міхай Чіксентміхай “Потік”.
- Джеймс Клір “Атомні звички”.
- Кейт Ферацці “Ніколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомств”.
- Даніель Канеман “Думай повільно, вирішуй швидко”.
- Деніел Гоулман “Емоційне лідерство”.
Щиро зичу успіху тобі і нехай процес розвитку гнучких навичок буде цікавим та ефективним! А якщо хочеш зробити його швидшим та комфортнішим – приходь на коуч-сесію!