Що таке soft skills і як їх розвинути?

А давай сьогодні трошки про роботу? Точніше про те, що тобі точно стане в нагоді, якщо ти хочеш професійної реалізації. Ба навіть більше! Про те, що є мега-важливим, чим би ти не займався. Про “мʼякі навички”.

Поняття мʼяких і жорстких навичок раніше часто використовувались суто в сфері роботи, але зараз вони все більше кочують в будь-яку сферу діяльності, де потрібно щось вміти. Та якщо все ж брати карʼєрну реалізацію, то в простій моделі професійних компетенцій навички поділяють на soft skills (гнучкі) і hard skills (жорсткі).

HARD SKILLS – вузькі професійні навички, які потрібні для вирішення конкретних завдань в повсякденній роботі.

SOFT SKILLS – надпрофесійні навички, які допомагають вирішувати життєві завдання і працювати з іншими людьми.

Виявилось, що для успішності майже в будь-якій професії самих спеціалізованих навичок недостатньо. Особливо, якщо тобі доводиться взаємодіяти з людьми (колеги, клієнти, постачальники, підлеглі).

Тож, останні років 10 HR-ри не дарма наголошують на важливості гнучких навичок і на співбесідах та оцінках роботи їм приділяється стільки уваги. Нещодавнє опитування, проведене LinkedIn, показало, що 92% HR-менеджерів вважають, що гнучкі навички не менш або навіть важливіші, ніж професійні, коли справа доходить до найму відповідної людини на роботу.

Які навички входять до soft skills?

  1. розвинутий емоційний інтелект,
  2. критичне мислення,
  3. вміння комунікувати,
  4. навички тайм-менеджменту,
  5. управління проектами, людьми і собою,
  6. наставництво і менторинг,
  7. вирішення проблем,
  8. прийняття рішень,
  9. ненасильницьке спілкування,
  10. вміння навчатись,
  11. робота в режимі невизначеності,
  12. самоаналіз і саморефлексія.

І це далеко не повний список. В кожній професії, відповідно до задач і викликів на перші позиції виходять свої необхідні якості. Щоб рости в своїй професійній сфері варто для початку обрати необхідні навички для вас і зайнятись розвитком найпріорітетніших.

Як розвинути soft skills?

  • Проаналізуй, на скільки необхідні навички у тебе вже розвинені.

Які з них вже достатньо сильні, а що треба підтягнути? Посилення яких 3-х необхідних навичок принесуть найбільший прогрес і сильніше вплинуть на якість твоєї роботи?

  • Запитай про зворотній звʼязок.

Ми не завжди можемо оцінити повну картину, тому на цьому етапі добре б попросити друзів або наставників, яким довіряєте, розповісти про ваші сильні та слабкі сторони навичок міжособистісного спілкування.

  • Активно слухай.

Вміння слухати — невід’ємна частина багатьох гнучких навичок. Коли ти слухаєш, роби це так, щоб зрозуміти, а не тільки для того, щоб сформулювати відповідь.

  • Частіше спілкуйся .

З різними людьми. Будь-яка навичка не розвивається від теорії, лише на практиці. Тому, чим більше у тебе буде практики спілкування і спільного вирішення задач, тим швидше ти відшліфуєш більшість гнучких навичок.

  • Працюй над навичками критичного мислення.

Покращуй свою здатність бути проникливим та ретельно обмірковувати, перш ніж реагувати. На платформі Coursera є навіть безкоштовний курс з критичного мислення.

  • Читай книги.

Літературу на тему розвитку м’яких навичок можна знайти у будь-якій книгарні або в інтернеті.

  • Навчайся на курсах.

Сьогодні багато платформ пропонують широкий вибір курсів розвитку м’яких навичок. Часто компанії проводять живі тренінги з покращення цих навичок.

І бонусом хочу поділитись книгами, які чудово підійдуть для розвитку твоїх гнучких навичок. Переходь до практики, адже саме так наші навички зростають.

Книги для розвитку soft skills

  • Майкл Міхалко «21 спосіб мислити креативно».
  • Міхай Чіксентміхай “Потік”.
  • Джеймс Клір “Атомні звички”.
  • Кейт Ферацці “Ніколи не їжте наодинці та інші секрети успіху завдяки широкому колу знайомств”.
  • Даніель Канеман “Думай повільно, вирішуй швидко”.
  • Деніел Гоулман “Емоційне лідерство”.

Щиро зичу успіху тобі і нехай процес розвитку гнучких навичок буде цікавим та ефективним! А якщо хочеш зробити його швидшим та комфортнішим – приходь на коуч-сесію!

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху