Що таке тривожні розлади?

Тривожний розлад – це більше, ніж просто стрес або невміння пристосуватися до життєвих обставин чи недолік комунікативних навичок. Давай дізнаємось про нього більше.

Всі ми тривожимось. Цілком нормально хвилюватись через майбутні важливі події (наприклад, перед поїздкою, виступом, іспитами). Наша тривога – це важлива емоція. Проте, в нормі, тривожність не заважає звичайному життю і має проходити з завершенням тривожної події. У людини з тривожним розладом тривога не зникає і може з часом посилюватись. Симптоми можуть впливати на повсякденну діяльність, таку як результати роботи, успіхи в навчанні та стосунки.

Симптоми тривожного розладу:

 Основний симптом – постійне відчуття тривоги, яке триває не менше півроку, за умови, що приводів нервувати немає або вони незначні, а емоційні реакції непропорційно сильні. Це означає, що тривога змінює життя: ви відмовляєтеся від роботи, проектів, прогулянок, зустрічей або знайомств, якоїсь діяльності тільки тому, що занадто переживаєте.

Інші симптоми можуть виглядати так:

 • постійна втома
 • безсоння
 • постійний страх
 • неможливість зосередитися
 • неможливість розслабитися
 • тремтіння в руках
 • дратівливість
 • запаморочення
 • часте серцебиття, хоча ніяких серцевих патологій немає
 • підвищена пітливість
 • болі в голові, животі, м’язах – при тому, що лікарі не знаходять ніяких порушень

Які причини виникнення?

Раніше вважалося, що до нього приводять виражені психотравми. Але зараз дослідження все частіше говорять, що причиною може стати і просто накопичений або хронічний стрес. У когось тривожність з’являється через порушення окремих ділянок мозку, у когось через збої в роботі серотоніну і норадреналіну, а у когось розлад виникає на фоні захворювань, не обов’язково психічних.

Тривожний розлад може з’явитися і без видимої серйозної причини. Наприклад, людина постійно відчуває велике навантаження на роботі, довго не йде у відпустку. Навіть поява дитини в сім’ї може стати причиною тривожного розладу: у людини з’являються нові обов’язки, а відпочинку стає все менше.

Тривожний синдром – найпоширеніший психічний розлад. Від тривожних розладів страждає кожен 13-й житель планети.

 

Тривожні розлади у дорослих поділяють на 4 групи:

Генералізований тривожний розлад.
Це той випадок, коли тривога з’являється сама по собі, без жодного приводу, і переживання настільки сильні, що не дають людині виконувати навіть прості повсякденні справи.

Соціальний тривожний розлад.
Сильний страх, який заважає перебувати серед людей, страх чужих оцінок, чужих дій. Тривога така сильна, що заважає комунікувати з людьми, вчитися, працювати, навіть ходити в магазин і вітатися з сусідами.

Панічний розлад.
Люди з таким захворюванням відчувають напади панічного страху. Ці напади можуть приходити в найнесподіваніший момент, причому іноді через них людина боїться виходити з дому.

Фобії.
Коли людина боїться чогось конкретного.

Як лікується?

Тривожні розлади, як правило, лікуються за допомогою психотерапії, ліків або обох засобів. Особливо ефективною в роботі з тривожним розладом є Когнітивно-поведінкова терапія. Також помічними є методи управління стресом та медитація. Вони можуть допомогти людям із тривожними розладами заспокоїтись та посилити ефекти терапії. Дослідження показують, що аеробні вправи допомагають деяким людям впоратися зі своєю тривогою; однак фізичні вправи не здатні замінювати лікування під наглядом лікаря.

Варто памʼятати, що не потрібно встановлювати собі діагнози самостійно. Звертайтесь до спеціаліста!

Якщо відчуваєте постійну тривогу – це привід звернутись по допомогу.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху