Що таке тривога і для чого вона нам?

Час від часу кожен з нас відчуває сильне хвилювання. Буває, що воно не має очевидних причин, але при цьому негативно впливає на наше самопочуття і навіть може заважати звичайному життю. Все це про тривогу. Давайте розберемось, для чого вона нам?

Потрібно розмежовувати поняття тривоги і тривожності. Тривога – це неприємний емоційний стан, що характеризується очікуванням несприятливого розвитку подій, наявністю поганих передчуттів, страху, напруги і хвилювання. Тривожність – індивідуальна психологічна особливість, що виявляється в схильності людини часто переживати сильну тривогу з незначних приводів. Її розглядають або як особистісне утворення, або як пов’язану зі слабкістю нервових процесів особливість темпераменту, або те й інше одночасно.

Тривога – це важлива емоція, яка попереджує нас про небезпеку і мобілізує до відповідних дій.

У нашому мозку функціонує комплексна система тривоги, що дає нам змогу вчасно помічати загрози та запобігати їм. За тривожність у головному мозку відповідає амигдала. Вона передає сигнал наднирникам і симпатичній нервовій системі, а вони надсилають тілу команди: “Приготуйся до боротьби або втечі”.

Перейматися через важливі хвилюючі події (екзамен, переїзд, подорож) цілком природно. Але тривожність має минути разом із причиною. Якщо стан затягується, варто звернутися до фахівця з психічного здоров’я.

Памʼятаємо, що немає поганих емоцій. Всі вони нам потрібні як сигнали про навколишній світ і нашу реакцію на нього. Так само і з тривогою, вона має дуже важливі функції. Проте, як і з іншими емоціями, коли вона занадто сильна або є не конгруентною (виникає не відповідно до подразника), триває надто довго, може негативно впливати на наш психологічний та фізичний стан.

Користь тривоги.

Тривога допомагає нам зберігати пильність, уважність, зосередженість, а також мотивацію. Вона стає в нагоді, коли потрібно передбачити наслідки, особливо негативні, налаштовує нас бути більш емпатійними та чутливими до інших.

Такі переживання можна назвати корисними, адже завдяки ним, ми можемо краще підготуватись до важливих справ, скласти план, помітити те, що для нас справді важливо. Також, таке хвилювання посилює наш фокус уваги, тож можна цілком сфокусуватись на вирішенні хвилюючої задачі.

Проте ми також знаємо, що надмірна тривога може стати причиною багатьох розладів і, в цілому, погіршити якість нашого життя, особливо коли через тривогу ми не здобуваємо нового досвіду, уникаємо або відмовляємо собі у бажаних активностях, не реалізовуємо плани чи мрії і витрачаємо на тривогу багато часу.

Проте, тривога може бути і не корисною.

Шкода тривожності.

В цьому випадку ми говоримо про надто сильну тривожність, або таку тривогу, яка не має визначеної причини (в усякому випадку, очевидної). Часто такі переживання не є корисними, бо не ведуть до вирішення проблем, а навпаки паралізують. Фантазія може розганятись так, що зробити хоч щось здається нереальним, а вирішення проблеми неможливим.

Надмірна тривожність займає багато нашого часу, заважає сфокусуватись на моменті тут і тепер, а постійно повертає до переживань за гіпотетичне страшне майбутнє. Це відчуття дуже багато внутрішніх сил і може призвести до хронічної втоми психіки.

Як проявляється тривожність?

Фізично сильна тривога відчувається так:

  • прискорене серцебиття,
  • біль за грудиною,
  • часте дихання та підвищене потовиділення,
  • тремтіння,
  • слабкість,
  • запаморочення,
  • проблеми зі шлунково-кишковим трактом,
  • часте сечовиділення,
  • проблеми зі сном.

Також, тривожність впливає на поведінку людини й має наступні не тілесні прояви: відчуття знервованості до межі, безпричинне роздратування та передчуття біди, проблеми з концентрацією уваги. Інколи, сильна тривога може проявитись у вигляді Панічних атак.

Якщо ви відчуваєте, що ваша тривожність приносить вам дискомфорт і триває більше місяця, майже не спадаючи, варто звернутись по психологічну підтримку.

Також пропоную вам пройти тест, він не є таким, за яким можна ставити діагноз. Це більше анкета самодіагностики, завдяки якій ви можете оцінити свій стан і побачити чи є необхідність звернутись до спеціаліста чи внести певні зміни в свій стиль життя.

Є певні дії, які можна зробити самостійно для подолання надмірної тривожності і про них ми поговоримо в наступних статтях. Проте, якщо відчуваєте потребу в допомозі обовʼязково звертайтесь.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Один коментар до “Що таке тривога і для чого вона нам?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху