Відчуття, які ні з чим не сплутати. Той, хто хоч раз переживав панічну атаку точно її не забуде. Тобі буквально здається, що ти осб-ось помреш. Хороша новина – від панічної атаки не помирають (хоча в моменті відчувається інакше). Не дуже хороша – вони можуть повторюватись (не обовʼязково), може виникнути страх пережити ПА ще раз (інколи, саме він заважає нормально жити).
Панічна атака – це несподіваний інтенсивний напад тривоги та страху, який може супроводжуватися фізичними симптомами, такими як частіше серцебиття, запаморочення та важкість дихання. Ці атаки можуть виникати в будь-який час та в будь-якому місці, і можуть суттєво погіршувати якість життя людини.
Основні симптоми панічної атаки:
- Відчуття страху та тривоги
- Калатання серця
- Підвищений пульс
- Біль в грудях
- Запаморочення
- Потовиділення
- Важкість дихання
Причини панічної атаки:
Існує кілька факторів, які можуть спричинити панічну атаку, такі як генетичні фактори, стрес, тривожність та інші.
- Генетичні фактори: Люди, які мають родинну історію панічних атак, мають більший ризик виникнення цієї проблеми.
- Стрес: Сильний стрес може викликати панічну атаку в людей, які вже схильні до цієї проблеми.
- Тривожність: Люди, які мають тривожність, мають більший ризик виникнення панічних атак.
Як лікувати панічні атаки?
Панічні атаки самі по собі не є хворобою. Частіше за все вони є наслідком стресового періоду. Проте, якщо вони повторюються часто і регулярно – це сигнал,що варто звернутись по допомогу. Адже, коли ПА трапляються не раз, людина може почати боятись самого передчуття їх початку, постійно їх очікувати і так може сформуватись панічний розлад.
Найчастіше панічні атаки переживають молоді люди віком до 25 років. Жінки вдвічі частіше, ніж чоловіки.
Існує кілька методів роботи з панічними атаками, які можуть допомогти людям, які стикаються з цією проблемою.
- Психотерапія: Психотерапія може допомогти людям зрозуміти причини своїх панічних атак та навчитися, як керувати своїми емоціями.
- Релаксаційні вправи: Релаксаційні вправи, такі як медитація, йога та глибоке дихання, можуть допомогти знизити рівень стресу та тривоги. В моєму безкоштовному гайді “Сміливість продовжувати жити” ви можете знайти прості вправи для цього.
- Медикаментозне лікування: Ліки, такі як анксіолітики та антидепресанти, можуть допомогти зменшити симптоми панічних атак. Проте, памʼятайте, що їх призначати може лише психіатр!
Що робити, якщо з вами відбувається панічна атака?
По-перше, нагадайте собі, що ви від неї не помрете. Далі, помічними будуть такі дії:
- Сядьте з упором на спину.
- Дихайте “квадратним диханням”: на 4 рахунки вдих, на 4 рахунки затримайте подих, 4 рахунки видих, на 4 рахунки затримайте подих. І так 4-8 циклів.
- Подивіться навколо себе і вслух або про себе назівть 5 предметів, які бачите навколо. Виначте, що ви зараз чуєте навколо і проговорюйте, що це. Спробуйте на дотик свій одяг, предмети, що поруч із вами. Якщо у вас поруч є цукерка або вода – спробуйте її на смак. Ідея в тому, щоб максимально задіяти свої органи чуття і переключити увагу на сенсорику.
Як зменшити ризик виникнення панічних атак?
Є кілька способів, які можуть допомогти зменшити ризик виникнення панічних атак.
- Здоровий спосіб життя: регулярний сон, здорове харчування та регулярна фізична активність можуть допомогти знизити рівень стресу та тривоги.
- Зниження рівня стресу: дихальні практики, медитації, комфортне для тебе планування справ, зниження рівня навантаження і кількості справ.
- Регулярна фізична активність. Особливо прогулянки на природі.
- Робота з психологом. Це допоможе визначити причини стресу і зрозуміти які події могли призвести до панічних атак та пропрацювати їх.
Панічні атаки можуть суттєво погіршувати якість життя людини. Хоча причини їх виникнення не завжди зрозумілі, існують методи лікування, які можуть допомогти зменшити симптоми та знизити ризик виникнення панічних атак. Люди, які стикаються з цією проблемою, мають звернутися по професійну допомогу.
2 коментарі до “Панічні атаки. Як розпізнати? Що з ними робити?”