Як зрозуміти свої емоції?

Однією з ознак психологічної зрілості є вміння розрізняти, розуміти та екологічно виражати свої емоції. В цій статті розберемось, які бувають емоції, як навчитись їх краще розуміти і навіщо?

Наші емоції – це дуже важлива сигнальна система нашої психіки. Вони виникають, як відповідь на зовнішній світ, сигналізують про наше задоволення або невдоволенність. Умовно їх  можна поділити на базові (прості) та соціальні (складні).

Емоції (від фр. émouvoir — «хвилювання», «збудження») — це біологічно обґрунтовані психологічні стани, що виникають у результаті нейрофізіологічних змін, по-різному пов’язані з думками, почуттями, поведінковими реакціями і ступенем задоволення чи страждання.

Аристотель виділив шість основних емоцій: радість, здивування, сум, гнів, страх і огиду. А за К. Ізардом є десять фундаментальних емоцій: цікавість, радість, здивування, гнів, горе, відраза, зневага, страх, сором та вина. Проте, людина відчуває набагато ширший спектр емоцій.

Як навчитись краще розуміти власні емоції?

  • Вести щоденник емоцій. Записувати, які саме емоції відчувались протягом дня.
  • Аналізувати і розуміти емоції. Пригадати у відповідь на які ситуації вони виникли, що їх викликало, чи вдалось екологічно їх висловити, прожити? Якщо ні, то що можна було б наступного разу зробити інкаше?
  • Послуговуватись спектром емоцій. Якщо не можеш точно визначити, що відчуваєш, спробуй віднайти підходящу емоцію за допомогою цього малюнку:

Чому важливо розуміти свої емоції?

1. Розуміння себе – крок до зрілої самосвідомості.

2. Розуміння емоцій інших людей і емпатія, допомагає розвитку емоційного інтелекту та сприяє побудові якісних стосунків.

3. Вміння відділити маніпуляції і емоції, які вам навʼязують.

Якщо ти відчуваєш труднощі у вираженні або розумінні власних емоцій, якщо вони надто сильні і лякаючі або ти хочеш навчитись з ними справлятись та екологічно проживати – звертайся!

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху