Можливо, для когось це буде шок-контент, але більшість з нас не вміє якісно відпочивати. Що ми робимо, коли не працюємо, коли у нас перерва і є вільний час? Давайте вгадаю: найчастіше – заходимо в соц.мережі і скролимо. Або дивимось серіальчики. Або граємо в компьютерні ігри.
Це все чудові і приємні заняття, які гарантують порцію дофаміну і тому роблять нас трошки щасливіши (в процесі). Проте, не дуже відпочившими після. І часто сумними, бо на них іде багато часу, а після не так вже і просто змусити себе працювати.
Чи треба виключати ці задоволення зі свого життя? Ясна справа, що ні. Хіба що час від часу. Але, що важливо зрозуміти – така діяльність не про відпочинок. Так, це переключення уваги, але воно не допомагає справді якісно відпочити і набратись сил.
Сьогодні пропоную поговорити про те, що ж таке відпочинок і як відпочивати так, щоб відновлюватись і мати змогу якісно проживати своє життя.
Відпочи́нок, дозвілля — проведення часу, метою якого є відновлення нормального стану організму. По суті, це відновлення внутрішніх ресурсів. Як фізичних, так і психічних.
Види відпочинку
Докторка медичних наук Сандра Далтон-Сміт виділяє 7 видів відпочинку:
- Фізичний
До нього відносяться як активні форми: будь-які приємні для вас тренування, прогулянки, масаж та інші активності для тіла, так і пасивні: полежати, подрімати.
- Розумовий
Практики переключення, споглядання, медитації, ранкові сторінки, ведення щоденника.
- Сенсорний
Зменшення зовнішніх впливів на органи чуття. Наприклад, вимкнення екранів перед сном (хоча б за 30 хвилин), перебування в тиші, спокійний відпочинок на природі (полежати в гамаці, нічого не роблячи).
- Творчий
Споглядання мистецтва, прогулянки на природі, творчі заняття без жорстких цілей (вільне малювання, ліплення, танці і т.д.).
- Соціальний
Сюди відноситься як час з друзями, родинні традиції, соціальна активність, наповнююче спілкування, ігри, так і час проведений наодинці з собою, зменшення соціальних контактів. Залежно від того, що тобі потрібніше в цей момент.
- Емоційний
Створення простору для вивільнення своїх емоцій. Наприклад, ведення щоденника, тілесні практики, робота з психологом, просто поплакати, коли є така потреба, добряче посміятись, душевні розмови з близькими і приймаючими людьми, групи взаємопідтримки.
- Духовний
Вид відпочинку, як турбота про свою духовну частину, проявлення своїх цінностей. В залежності від твоїх поглядів сюди можна віднести молитви, медитацію, волонтерські справи, соціально корисна діяльність, ретрити.
В ідеалі має бути присутній кожен вид відпочинку з перечислених. Звичайно, деякі з них поєднуються, не всі мають бути одночасно. Важливо відчути, якого тобі бракує саме зараз і додати його.
Як насправді якісно відпочити і відновити сили?
Плануй час на себе і на відпочинок в першу чергу.
Так, нагадую, що ти у себе маєш бути на першому місці. Тому, плануючи свої справи одразу виділяй час на догляд за собою, базові потреби (сон, їжа, спорт) та відпочинок. У тебе має бути мінімум (!!!) один день на тиждень (а краще 2), коли ти взагалі не працюєш, а займаєшся лише тими справами, які приносять тобі задоволення і відновлення.
Склади список ресурсних справ.
Нехай в ньому буде все, що приносить тобі задоволення, що для тебе цікаве, що тебе розслабляє, що надихає. Внеси сюди те нове, що ти хочеш побачити, спробувати, на що наважитись. Зверни увагу, щоб у списку були справи для тіла (масажі, цікаві тренування, прогулянки, розслабляюча ванна, релаксові процедури), щось творче, щось повʼязане з людьми (приємний спільний час), щось з того, що тобі подобалось в дитинстві (наприклад, розмальовки, настільні ігри, танці під улюблену музику).
Список має містити мінімум 30 пунктів, а краще більше. Коли плануватимеш свій відпочинок у тебе вже буде купа ідей, чим його зайняти. Звертайся до свого списку, кожен раз як відчуватимеш втому і обирай те, що наповнить найкраще.
Ходи на прогулянки.
Будь-яка активність підійде, але давай чесно: не кожного дня у нас є час і сили на спорт (хоч він і дає енергії більше, ніж забирає). А от прогулятись 30 хвилин за день точно можна (можна в декілька заходів). Хай це буде 10 хвилин до роботи і 20 після. В будь-який зручний для тебе час. Вчені кажуть, що не обовʼязково нагулювати 10000 кроків щодня (хоча було б не погано), позитивний вплив на здоровʼя і настрій стартує з 2500 кроків.
Розділяй робочий час і час відпочинку.
Памʼятай, що відпочинок – це твоя інвестиція. Маючи більше сил завдяки вчасному наповненню ти працюватимеш ефективніше. Тому відключай тривогу і почуття провини, коли відпочиваєш. Це не розкіш, це необхідність. Виділяй чіткий час на роботу і не тягни її в свій простір для відпочинку.
Добре, якщо ти маєш зрозумілий графік і працюєш не вдома. Якщо ж ні, то створи для себе маленький ритуал завершення робочого часу, виділи для себе окреме робоче місце, якщо працюєш вдома і нічого крім робочих справ там не роби.
Роби маленькі перерви під час роботи.
Хоча б раз на годину-півтори виділяй собі 10-15 хвилин перепочинку (не на соц.мережі). Розімнись, подивись у вікно, випий води, усвідомлено подихай, посидь з заплющеними очима. Не нехтуй обідньою перервою – прогуляйся, зміни картинку перед очима, спокійно поїж, поспілкуйся з кимось приємним.
Медитуй.
Це ідеальний спосіб стишити думки в голові, заспокоїтись, уповльнитись, переключити увагу і справді відпосити. Достатньо буде 5-10 хвилин.
Сподіваюсь, у тебе стало більше впевненості у важливості якісного відпочинку. Тепер ти маєш багато ідей і варіантів, як його провести. А якщо відчуваєш почуття провини, коли відпочиваєш, труднощі з тим, щоб дозволити собі розслабитись, сильну емоційну та психічну втому – звертайся, я допоможу тобі з цим впоратись.
2 коментарі до “Як правильно відпочивати?”