Ми живемо в буремні часи. Особливо зараз відчувається крихкість моменту, марність стовітсоткової впевненості в планах, цінність моменту тут і тепер. Українці стикнулись з величезним злом і непоправними втратами, а також з випробуванням на міцність. Міцність духу, міцність бажання свободи і силу витривалості. Життєстійкості.
Тому зараз супер актуальною є навичка резильєнтності. Супер-сила, що допомагає впоратись з викликами життя, рости через травматичний досвід і виходити з нього вцілілим і максимально стабільним.
В червні я проводила ефір для українців, що займаються йогою на тему “Гнутися але не ламатись” і він був як раз про життєстійкість. Хочу і тут поділитись з вами деякими думками та інформацією з нього.
Що таке резильентність?
(лат. resilire – відскік, повернення до початку, відновлення рівноваги) – це здатність зберігати стабільний рівень психологічного та фізичного функціонування в несприятливих ситуаціях, адаптуватись і виходити з них без стійких порушень.
Простими словами – це життєстійкість, вміння справлятись з труднощами, кризовими ситуаціями та зростати, переживши складний досвід та виклики.
Вона формується з:
- Цінностей
Що для мене важливо? На що я спираюсь в своїх планах, діях? Дослідити свої цінності ти можеш, скориставшись методикою “Швидкий погляд на ваші цінності”.
- Мислення
Вміти критично оцінювати ситуацію та аналізувати її.
- Емоційної регуляції
Розуміти свої емоціїї, вміти їх називати та розрізняти, мати навички їх виражати та справлятись з ними.
- Дій
З опорою на ціннності, ефективні і адекватні відносно до ситуації.
- Об’єднання і спільної діяльності з іншими
Вміння будувати глибокі та змістовні стосунки.
- Ресурсів
Піклування про себе, знання своїх ресурсних справ, вміння вчасно помічати нестачу ресурсу, навичка гамотного розподілу внутрішніх ресурсів.
13 навичок резильєнтності
Резильєнтність – це психологічний мʼяз. Природою кожному закладен свій базовий рівень розвитку і сили резильєнтності. Проте, як і звичайні мʼязи її можна і потрібно качати, нарощувати і приділяти увагу. Якщо ти хочеш розвинути свою життєстійкість – зверни увагу на наступні 13 навичок. Деякі з них у тебе можуть бути вже достатньо прокачані, над деякими потрібно буде попрацювати. Памʼятай – де твоя увага, там твоя енергія. Тож, трохи практики і слабших зонах і ти станеш гуру життєстійкості.
1. Фізична база
- Харчування
- Сон
- Рух
Це те, що має бути першочергово забеспечено в твоєму житті на якісному рівні. Немає цього – далі ефективність твоїх дій буде незначною.
2. Емоційна регуляція
Вміти проживати емоції і стабілізуватись.
1.Називати і дифернціювати емоції
2.Не втікати, а прожити
3.Стабілізуватись
3. Відчуття власної цінності
Це про доброзичливе ставлення до себе. Стань для себе найкращим другом, знай свої сильні і слабкі сторони та прийми всі свої особливості.
4. Вдячність
Практикуй ведення щоденника вдячності: кожного дня записуй все те хороше, що з тобою сталось, за що ти можеш сказати собі і світові “Дякую”.
5. Реалістичний оптимізм
6. Вчинки доброти
Вони додають сенсу існуванню, покращують стосунки, підвищують самооцінку. Проявляй добро і турботу. Зараз дуже актуальне волонтерство, донати на ЗСУ і волонтерські організаціїї. Допомагай і ти відчуєш себе краще.
7. Гумор
8. Цінності
- Життя відповідно до своїх цінностей
- Відчуття щастя, коли ти дієш за своїми цінностями
- Комфорт із собою
9. Сенс і мета
- Мета – що саме я хочу робити.
- Сенс – що ці цілі для мене важливі, змістовні і відповідають моїм цінностям.
10. Добрі відносини з іншими
- Одна з найглибших потреб людини – любити і відчувати любов.
- Глибокі стосунки з близькими, товариські відносини зі знайомими, підтримка контакту з тими, хто тобі цікавий є дуже важливими.
- Створюй спільні спогади і моменти.
11. Прощення
Вміння прощати – це вибір свободи, звільнення себе від гніву, жалю, ненависті, що фіксують нас на минулому, забирають енергію. Особливо важливо вміти простити себе.
12. Активні стратегії долання проблем
Пасивні стратегії долання проблем – це уникання їх, намагання сховатись, не помічати проблем. Звичайно, це приводить не до їх вирішення, а до постійних переживань, тривожності і втрати енергії.
Активні ж стратегії полягають в визнанні реальності (так, проблема є, вона така), дослідженні проблеми (що саме мене не влаштовує, як я можу це змінити), плануванні кроків і цілей і їх реалізація. Варто бути націленим на вирішення не обовʼязково ідеальне, проте з надією і вірою в свої сили. Нехай більшість проблем сприймаються як цікавий виклик.
13. Майндфулнес
«Майндфулнес – безоціночна усвідомленість, що виникає внаслідок свідомого скерування уваги на теперішній момент власного досвіду» – Джон Кабат-Зінн, американський професор медицини.
Практикування технік майндфулнес допомагає розвинути резильєнтність, мабуть, найшвидше з усіх навичок, що вказані вище. При цьому це не так вже і складно, варто виділити час і попрактикуватись.
- Тут і тепер.
- Сприйняття дійсності уважно і без осуду.
- Медитації.
Змін не уникнути. Це один з принципів в коучингу і дуже важлива мудрість, бо ж зміни – єдине що незмінно присутнє в нашому житті. А розвинута резильєнтість – це супер-сила, яка допомагає вціліти і навіть вирости, через усі випробування.
3 коментарі до “Життєстійкість. Як її розвинути?”