Вправа: “Колесо життєвого балансу”.

В коучингу є чудова вправа, яка допомагає розібратись в особистому хаосі, оцінити та проаналізувати як ідуть справи в різних сферах життя і побачити та запланувати необхідні зміни.

Назва її – “Колесо балансу“. Зробити його кожен може самостійно. Варіацій дуже багато і адаптувати колесо можна під свої потреби. А поки, як то кажуть, почнемо з класично варіанту.

Що дає виконання цієї вправи:

 • Можливість побачити стан справ в різних сферах твого життя.
 • Розуміння, як гармонієзувати ці сфери.
 • Чітку картинку недопрацювань, сектори, що “просідають”.
 • Помітити, що у тебе добре виходить.
 • Перепланувати свій час і сили за важливістю змін в сферах життя.
 • Комплексно побачити, що потребує змін і почати діяти.

Як зробити “Колесо життєвого балансу” (алгоритм):

 1. Обери основні і важливі для тебе сфери життя. Наприклад: родина, фінанси, здоровʼя, хоббі, друзі, творчість і т.д. Таких сфер має бути від 6 до 10 (максимум). В ідеалі – 8.
 2. На аркуші паперу намалюй коло і розділи його на стільки секторів, скільки сфер життя обрав(ла). Кожен сектор підпиши назвою сфери.
 3. Оціни свою задоволенність теперішнім станом справ в кожній зі сфер по 10-бальній шкалі. Де 10 – ідеально, а 1-зовсім не задовільно. Зʼєднай точки оцінок і перед тобою зʼявиться діаграма балансу (або його відсутності) життєвих сфер. І стане зрозуміло, над чим варто попрацювати.
 4. Обери 1-3 ключові сфери, що потребують уваги. Зміни в якій з них принесуть зростання і покращення в інших? Які саме це мають бути дії?
 5. Напиши до кожної сфери (особливо до тих, стан справ в яких тебе не задовільняє) по 3 дії, що принесуть ефективні зміни.
 6. виконай хоча б одну з головних дій-змін в найближчі 72 години.

Це класичний, простий варіант роботи з колесом балансу. В коучінгу використовується розширений варіант, який адаптується під твій запит і конкретно твою ситуацію. Це допомагає набагато глибше та ефективніше використати можливості інструменту і не тільки дослідити актуальну ситуацію, а і знайти комфортні рішення, що принесуть зміни та швидше зростання.

Додатковий варіант роботи з колесом:

 • Намалювавши колесо і оцінивши сфери, можна задати собі питання: Зміни в якій зі сфер допоможуть покращити ситуацію в усіх інших? Що це будуть за зміни? Напиши їх збоку від колеса у вигляді послідовних кроків.

Наприклад, зміни в фінансовій сфері можуть дати можливість подорожувати, піти з родиною в кіно, придбати приладдя для хоббі. А отже підтягує рівень задоволеності одразу в трьох сферах (відпочинок, сімʼя, хоббі). Відповідно, кроками можуть стати: а) дослідити питання додаткового доходу, б) отримати підвищення (заявити про своє бажання на роботі), в) почати інвестувати і заробляти на цьому. Це лише приклад, тобі варто орієнтуватись на себе))

 • Подумай про те, на скільки балів покращаться показники в усіх сферах, коли ти зробиш кроки, що запланував? І відміть отриманий показник на колесі. Поєднай нові відмітки, подивись чи кращий та гармонійніший для тебе такий резулитат?
 • Яку дію ти можеш і хочеш зробити першою?
 • Коли ти її зробиш?
 • І, найголовніше – зроби!

Як часто варто малювати колесо балансу?

Користуйся цією вправою, як тільки виникає потреба аналізу балансу в твоєму житті. Коли не можеш розібратись в якій зі сфер проблеми. Коли не має задоволення життям. Коли відчуваєш перекос і нестачу в якихось сферах. Коли плануєш проект, свій рік або місяц. Коли відчуваєш, що вигорів і не розумієш чому.

На основі класичного колесу балансу можна робити різні варіації: планувати, розписувати детальніше кроки і наслідки, розмальовувати сектори, відмічати досягнення, малювати окремі колеса для кожної сфери і ділити її на підсфери. Все обмежується виключно твоєю уявою і винахідливістю.

Ось така корисна вправа. Користуйся!

А для більшої ефективності, зроби її зі своїм коучем. Побачиш – резултативність збільшиться в рази і на тебе чекатимуть десятки відкриттів. Записатись на коуч-сесію або дізнатись детальніше.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

5 коментарів до “Вправа: “Колесо життєвого балансу”.

 1. Испытывала на себе это колесо, могу поделится впечатлениями… Очень подходящее слово Вы выбрали – «Хаос», колесо помогает разобраться в НЕРАЗБЕРИХЕ! На тот момент, пока я еще не проходила его в моей голове была каша… Самая настоящая и плывущая) Я потихоньку превращалась из позитивного искреннего человека в того, кому кажется, что твоя жизнь на длительное время остановилась. Ощущение застоянной воды, которая с каждым днем становилась все хуже и хуже. Я потерялась сама в себе и в своих интересах. Я знала этому причину, а также знала, что это не нормально, но, что делать в первую очередь и как освободится от этого всего, я не знала… Именно колесо баланса, дало ТОЛЧЕК! После него, я поняла, что я последнее время разделила свою главную проблему, на самую основную, и работала и жила только ней. А все остальное проскальзывало как вода сквозь пальцы! Так проходил месяц за месяцем и мои пустые обещания « вот потом, через год, сделаю то…» становились уже нормой! Это время было одним из наихудших состояний в моей жизни. Такого полнейшего ощущения опустошения, я еще никогда ранее не испытывала. До этих моментов я наслаждалась жизнью, благодарила вселенную за все, даже самый маленький минимум. Сама людей вдохновляла и подбадривала, и настал момент, когда у меня самой начали опускаться руки. Я спрашивала себя, неужели я себя потеряла? Неужели моя жизнь теперь не находит смысла? Почему я опять не могу смеяться до упада со всякой ерунды? Каждый вечер я ло
  Жилась спать с мыслю, что новый день принесет что-то новое, позитивное и хорошее. А главное, он будет кардинально отличатся от всех предыдущих!!! Но он был самым обычным! Я молила о том, чтобы он был даже нейтральным, не позитивным, а просто тем днем в котором я обрету силы для борьбы с такими днями… Мне ее очень не хватало. Не случайным образом мне попалось «КОЛЕСО БАЛАНСА» которое, и поставило все мои жизненные ситуации по местам…Я не говорю, что оно вовсе сменило мою жизнь, после него я еще долго не могла стабилизироваться, легко не было, но теперь я хотя бы знала, В КАКОМ ИМЕННО НАПРАВЛЕНИИ МНЕ ДВИГАТСЯ!! Всем НАСТОЯТЕЛЬНО РЕКОМЕНДУЮ и СОВЕТУЮ – НЕ ЗАГОНЯЙТЕ СЕБЯ в такой угол. Тупой угол! Где хоть одна из тех, описанных в статье отраслей (сфер) имеет значение меньше 6-ти %. Если какая-то из них равна данному показателю, то уже Ваша жизнь является неполноценной! Теперь можете понять, какого было мое состояние, если у меня мое колесо состояло из 5-ти таких низких отметок, а на одной я сосредотачивала и высасывала из себя все 150 процентов! Теперь я поняла, что из этого набора не существует цели, главнее. Чем более Вы получаете отдачи от разных целей, тем легче протекает Ваша жизнь. Все настолько взаимосвязано, что Вы даже себе не представляете!
  Спустя долгого времени я просыпаюсь с энтузиазмом и ложусь с ним! Все мои сферы гармонизируют между собой, придавая мне такой запас силы, что я чувствую себя безразмерным колодцем, скважиной, океаном из которого черпают воду, я отдаю, и как буд-то очищаюсь и наполняюсь подводными глубинами заново! Вот вся, правда и суть этого колеса! Кроме того, что нужно пытаться увеличивать процентность каждого из ячеек слов, так нужно еще и научиться их объединять в одно целое! Мне лично оно помогло! Удачных испытаний!

  1. Наталия, спасибо за то, что поделились своей историей! Надеюсь, таких сложных периодов в жизни у вас больше не будет 🙂 Согласна с вами, что «Колесо баланса» не панацея, но как инструмент для понимания над чем работать, оно стоящее.

 2. Долго не понимала, почему нет сил и мотивации. Техника колесо баланса помогла разобраться, над чем нужно работать. Нашла еще больше ответов по упражнению здесь: http://glorylifestyle.ru/koleso-zhizni/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху