Традиції щастя: Японія. Ікігай. Кінцугу. Вабі-сабі.

Цього року Японія посіла 47-ме місце в рейтингу щастя серед країн в World Happiness Report 2023. Японці мають ряд проблем і викликів, як от сильний ментальний тиск на роботі, традиційна “переживатєльність” і відповідальність, напружений робочий графік, депресивні розлади. Проте, є декілька цікавих традицій, які має ця країна, як філософську основу змістовного життя. Сьогодні про них і поговоримо.

Ікіґай

Ікіґай (яп. 生 き 甲 斐, «сенс життя») — японське поняття, що означає відчуття власного призначення в житті.

Ікіґай може являти собою хобі, професію або сім’ю. Розуміння, для чого я живу, для чого прокидаюсь кожного дня, для чого працюю. Зараз Ikigai в світі розглядається, як японська метода пошуку сенсу життя. Iki — з японської «жити», gai — «причина».

Є думка, що цей метод пошуку сенсу життя виник на японському острові Окінава.Він відомий великою кількістю довгожителів (найбільше людей, перетнувших позначку в 100 років на всій Землі). Отже ikigai — це ще й один з секретів довголіття.

Частіше за все, Ікіґай застосовують для пошуку справи свого життя. Він складається з чотирьох кіл, що перетинаються. Це кола з питаннями:

 • Що я люблю?

Хоббі, інтереси, що приносить задоволення.

 • Що я вмію?

Навички, таланти, здібності, які у тебе є.

 • Що потрібно світу?

В чому я можу бути корисним, як вплинути на людей, покращити щось.

 • За що добре платять?

Сфера професії, справи, в якій ти можеш внести вклад і отримати винагороду.

На перетині цих кіл і має знаходитись справа життя.

Як додати ikigai в своє життя?

Поради від Кена Моґі, автора бестселера «Ikigai: сенс життя по-японськи»:

 • Починайте з малого — більшість людей бояться робити кроки, бо мають страх помилок і поразок. Опануй мистецтво маленьких кроків.
 • Прийміть себе, усі свої знання і навички такими, якими вони є.
 • Живіть у гармонії з навколишнім світом.
 • Звертайте увагу на маленькі радощі — оточуйте себе красивими і приємними речами.
 • Проживайте життя тут і зараз — помічайте кожну мить свого життя і цінуйте її.

Наполеглива праця над власними інтересами та здібностями є ключовим фактором для досягнення ікігай.

ВАБІ-САБІ. Мистецтво жити просто

Японська культура дуже поетична і проста водночас. І оця краса в простоті проходить лейтмотивом через все японське світобачення.

Вабі (侘び, わび, «самота», «простота») — естетичний принцип простоти в Японії.

Саме слово походить від японських слів «вабіру» (侘びる) — «перебувати на самоті» та «вабісії» (侘びしい) — «бути вбогим, одиноким». Згодом вони набули значень «насолоджуватися спокоєм» і «бути простим, вишуканим». Базується на принципі простоти, скромності, чистоти, неповноти. Передбачає відмову від прикрас, галасу, помпезності, повноти.

Вабі-сабі – японський погляд на прекрасне. Втілення аскетичної пустельної краси. Культ природних форм, недосконалих речей та непостійності. Особливо добре його можна простежити в дизайні інтерʼєру. Вже декілька років, як цей стиль набуває все більшої популярності.

Простота – це серце вабі-сабі. Вона є цінністю, що несе в собі багатство. Пошук простоти, гармонії з природою і власною свідомістю, ось що важливо. Вглядатися, вслухатися в навколишній світ і в себе. Спостерігати. Помічати красу у старому, буденному, звичному.

Кінцуґі

Традиція, яка вже переросла в мистецтво. В собі вона має не лише саму технологію, а і глибинні філософські сенси. Кінцуґі – це загальна концепція виділення або підкреслення недосконалостей, візуалізації вигинів та швів для підкреслення чи зосередження на них уваги.

 

Кінцу́ґі (金継ぎ, досл. «золоте з’єднання, золота латка») або рідше Кінцукурой (金繕い досл. «ремонт золотом») — традиційний японський метод ремонту кераміки.

Простими словами кінцуґі – це склеювання розбитого посуду, за допомогою спеціальної суміші. Після склеювання місця, де тріщини виділяються золотою фарбою.

Ось декілька ідей, закладених в кінцуґі, які можна взяти в своє життя:

 • Краса недосконалості. Прийняти свою недосконалість і побачити в ній красиве, помітити в ній досвід.
 • Після реставрації обʼєкт стає ціннішим. Посуд кінцуґі коштує дорожче ніж такий самий, але цілий. В перекладі на життя: наш досвід, пройдені труднощі, шлях роблять нас не лише сильнішими, а і ціннішими. З ними ми здобуваємо.

 • Якщо правильно склеїти посуд, в місцях, де він склеєний більше не розібʼється. Ідеальна ілюстрація резилієнтності (життєстійкості). Якщо пережити важкі часи, впоратись з ними і прорости крізь травму – стаєш набагато міцнішим і сильнішим.
 • Тріщини підкреслюються. Вони спеціально виділяються золотом. Символічно це про те, що не варто ховати свої душевні шрами, вони є частиною нас. Вони теж про шлях, який ми пройшли, про місця і теми в яких ми стали сильніше, про привід пишатись собою, за те, що впорались.

Японська культура багата і дуже красива, сповнена філософією. Однозначно, є чим надихнутись і що привнести в своє життя.

Нагадаю, що раніше в моєму блозі вже вийшли статті про Французькі секрети щастя та шведську філософію буття Лаґом. Там дуже цікаво і практично. Приємного читання!

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись вверх