Традиції щастя: Швеція. Лагом

Шведи завжди входять в топ рейтингу World Happiness Report і цього року посіли 6-те місце. Яка ж їх філософія щастя і що можна привнести в своє життя?

Цього року я побувала в трьох скандинавських країнах, Швеція була однією з них. Тому все, про що далі писатиму мала можливість побачити на практиці. Шведи видались мені спокійними, приязними і фізично активними (стільки бігунів і велосипедистів я давно не бачила). В усьому, що там оточує людину читається головна філософія помірності – лагом.

Що таке лагом?

Ла́гом (швед. lagom — достатній) — шведська концепція життя, філософія гармонії, яка ґрунтується на балансі лише найнеобхіднішого («У міру — найкраще за все», «Lagom är bäst»).

Часто цей термін асоціюється з данським поняттям хюґе. Але якщо данське хюґе оспівує комфорт і маленькі задоволення, то шведський лагом проповідує розумне ставлення до життя: коли в тебе всього не багато і не мало, а саме стільки, скільки треба.

У мене в блозі є пост про книгу “Лагом. Шведскі секрети щасливого життя” Лоли А. Екерстрьом. Рекомендую її до прочитання, щоб краще познайомитись з цим поняттям.

Основні ідеї філософії лагом

Помірність і достатність в усьому допомагає відчувати себе ок. Зменшується необхідність бігти кудись, брати участь в постійному досягаторстві і при цьому зʼявляється можливість по достоїнству оцінити свої здобутки, речі які маєш. Для мене це виглядає як дуже здоровий ритм, швидкість і психологічний баланс. Це і про знання своїх справжніх потреб, і про можливість насолодитись життям, і про комфорт.

Які ж основні принципи можна виділити в лагом?

  • Чесність

Шведи завжди скажуть, що думають, але за однієї умови – якщо їх спитають.

  • Відповідальне споживання 

Берегти природу і сумлінно ставитись до користування ресурсами – дуже важливо для шведів. Вони купують в основному прості, локальні продукти, планують меню, економлять енергоресурси.

  • Мінімалізм 

Всі знають нейвідомішу шведську компанію ІКЕА і її меблі з простим, лаконічним дизайном. Нічого зайвого, лише комфортна, зручна, функіональна і не обтяжена візуальними деталями продукція для домашнього інтерʼєру. Шведи люблять простоту, купують лише справді потрібні речі, а оригінальність кімнаті надають свічками, рослинами, світлом.

Це саме стосується і моди. Зручні, якісні речі, які можуть бути цікавого крою чи кольору, проте не занадто принтовані. Скандинавська мода досить впевнено наразі займає позиції в світових трендах.

  • Запобігання вигоранню 

Шведи мають відпустку п’ять тижнів на рік та часто працюють за гнучким графіком, у них не прийнято працювати понаднормово. Вони дуже відповідально ставляться до балансу робочого і позаробочого часу.

  • Бувати на природі

Прогулянки на свіжому повітрі — ідеальне дозвілля в стилі лагом. Якщо немає можливості часто бути на природі, чудовий спосіб – привнести її в свій інтерʼєр. Використати натуральні матеріали, посадити квіти.

  • Прибрати зайве з життя і прагнути до балансу

Шведи переконані, що справжнє джерело позитивних емоцій — це не речі, а користь, яку людина приносить суспільству. Лагом не закликає відмовитися від матеріальних благ. Сенс у тому, щоб користуватися речами, практичними для себе і суспільства в цілому.

Традиція “Фіка”

Мені дуже сподобалась шведська фішка, яку цілком просто можна привнести в своє життя. І анзивається вона – фіка.

Фіка (швед. fika) — шведська традиція робити перерву на каву в будь-який час, як вранці, так і ввечері.

Шведи люблять добру каву, а ще краще – в поєднанні зі смачною випічкою. Особливо прекрасно робити перерву на фіку під час робочого дня, щоб насолодитись і поспілкуватись з колегами.

Як додати лагом в своє життя (практичні ідеї).

  • Прибратись вдома і позбутись усього зайвого.

Перебрати одяг, який не носиш і віддати його на благодійність. Викинути непотрібні дрібнички, перебрати косметику, залишити лише те, чим користуєшся і що справді для тебе цінне та важливе. Повір, після такого розхламлення навіть дихається легше. Плюс наче зʼявляється більше вільного простору, в тому числі для нових ідей.

  • Завести традицію фіки у себе на роботі. 15-хвилинна перерва на каву з. чимось смачненьким точно зближує.
  • Посадити вдома кімнатні рослини.
  • Проводити на природі не менше 2-х годин на тиждень
  • Складати список покупок і не набирати зайве.
  • Планувати меню. Завдання з зірочкою – робити акцент на місцеві продукти.

  • Знайти собі друзів за інтересами. Круто, якщо у вас є хоббі і комʼюніті в якому можна ним займатись чи спілкуватись про нього. Приналежність до спільноти – дуже важлива складова і наповнюючий досвід.
  • Ходити на прогулянки.
  • Їздити на велосипеді.
  • Дослілити свій lagom — «правильну кількість» в житті (в їжі, в одязі, в витратах). Спробуй прислухатись до себе і навчитись відчувати, коли тобі достатньо.

А як тобі шведський підхід до щастя? Що імпонує? Пиши в коментарях.

 

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху