Розпочинаю новий цикл статей і буде він про рецепти щастя, які є традиції, звички, що сприяють щасливому життю у людей з різних країн. І сьогодні почнемо з моєї улюбленої Франції!
Цього року за рейтингом World Happiness Report французи посіли 21 місце. І хоч вони не є лідерами рейтингу, про задоволення від життя у Франції знають багато. Я люблю цю країну, їх культуру і деякі погляди та звички їх мені імпонують. Тож, пропоную вам підгледіти і надихнутись ідеями щасливого життя від французів.
Радість від життя або Joie de vivre
Вміння не поспішати, а насолоджуватись життям, в його повноті. Це філософія любові до себе, відкритого ставлення до життя, радості, перетворення буденних, звичних речей на щось красиве, змістовне, надихаюче і цінне. Увага і насолода деталями. Французам не потрібен особливий привід, щоб святкувати життя.
Їжа як мистецтво
Що точно вміють французи, так це готувати, смакувати і насолоджуватись їжею. Їх кухня навіть входить до всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і це для них велика гордість.
З дитинства вони привчаються їсти в один і той самий час, без перекусів. В їх кухні багато овочів, сиру, локальних продуктів. А головне – здорове відношення до їжі. Вони не демонізують солодощі, випічку, хороше вино, але і не переїдають ними. Часто готують вдома, люблять красиву подачу страв, навіть під час домашніх вечерь. Вони поєднують їжу і спілкування, часто вечеряють родиною, або з друзями в закладах.
Вибір продуктів – ще одна французька атракція. До нього ставляться серйозно і красиво – якщо ви побуваєте в місцевих магазинчиках і ринках, то побачите, як красиво все складено, як там атмосферно. Більшість французів ходять на ринки щотижня і навіть мають спеціальні сумки на коліщатках для закупів (щось типу “кравчучок”).
Маленькі радощі щодня
Насолодитись кавою, зʼїсти тістечко, прогулятись по місту. Пити з красивої чашки. Прийняти ванну з піною. Посидіти в кафе з красивим виглядом з бокалом вина. Мати small talk з продавцем, в улюбленому магазині. Почитати книжку в парку. Це зробити так просто, але отримати радості можна дуже багато. Задоволення – plaisir – ось, що цінно і може прикрасити будь-який день.
Багато прогулянок
У французів навіть є цікаве слово для цього – “Flâner” – той хто безцільно блукає містом. Прогулянки без плану, без особливої цілі, а просто в задоволення, для споглядання життя навколо.
Якість, а не кількість
Це стосується і їжі, і моди, і загалом стилю життя. Краще обрати якісну річ, витратитись на неї та користуватись нею довго, ніж купити 10, але не комфортних, не якісних. Обирати для себе найкраще з того, що доступно. Навіть макіяж вони не роблять з десятками косметичних засобів, а витрачаються на якісний догляд, щоб шкіра була в класному стані, додають туш і улюблену помаду – готово.
Довгі перерви на обід
Як я казала, їжа – це ритуал, тож ніхто не збирається витрачати обідню перерву на роботу. О ні! Це законний час (часто 1,5 години) на обід, можна в сквері чи парку, смакування їжею, перепочинок і час на себе. Тібо де Сен-Поль, соціолог з Ecole normale supéreure de Cachan, каже, що французи вважають обід не «моментом, щоб підзаправитися», а натомість одним із найприємніших моментів дня, який вони ні за що не пропустять.
Цікавитись історією і культурою
Старий бабусин сервіз, стіл, що передається з покоління в покоління, блошині ринки з красивезними виробами. У Франції це не вважається старим мотлохом, це вважається цінністю. Адже в таких речах є історія. Тож багато хто обере саме таку річ для дому, декору. Для мене це і про звʼязок поколінь, відчуття приналежності до чогось більшого ніж ти один.
Також у Франції багато хто цікавиться культурою, похід в музей є чимось звичним. Плюс, краса, історична архітектура навколо спонукають до того, щоб розвивати свій смак, в тому числі через споглядання мистецтва. До того ж вони багато читають, в школах робиться акцент на вміння дискутувати, висловлювати свою думку.
Вміння просто бути
Французи живуть у être (бути) замість того, щоб жити в faire (робити) або avoir (мати). У Франції життя не крутиться навколо роботи, грошей чи наявності найприємніших і найдорожчих речей. Натомість французький стиль життя полягає в тому, щоб насолоджуватися найкращими моментами в житті, чи то через соціальні зустрічі, французьку кухню, мистецтво чи філософію. Вся справа в тому, щоб жити теперішнім моментом і знаходити задоволення в більшості речей у житті. Чудова ідея – перестати за чимось і кудись бігти, а сповільнитись і просто бути.
Як додати французького Joie de vivre в своє життя (практичні ідеї):
1.Провести французьку неділю.
Неділя у Франції є священною. Французька неділя — це день, присвячений проведенню часу з родиною. Французи відомі своїми довгими недільними сніданко-обідами «déjeuners dominicaux», які тривають до полудня. Ідеальний день, щоб виспатися, поїсти, відвідати рідних і близьких. Неділя у Франції – час для всіх просто “être” (бути).
2. Сходити на бранч в кафе і споглядати за перехожими.
3. В теплу пору року пообідати в парку.
4. Створити приємний для себе ранковий або вечірній ритуал.
5. Піти прогулятись по місту, просто роздивляючись будинки, неспішно і без цілі.
6. Сходити в музей чи галерею і просто споглядати мистецтво, помічаючи, які почуття воно в тобі викликає.
7. Запросити друзів на домашню вечерю у французькому стилі, красиво сервірувати стіл, приготувати аперетив і французькі страви, смакувати їх з вином та насолоджуватись розмовами.
8. Влаштувати собі день любові до себе: виспатись, неспішно провести ранок, зробити маску для обличчя, прийняти ванну, намазати тіло улюбленою олійкою чи кремом, почитати книжку чи подивитись улюблений фільм, робити все, що приносить тобі задоволення.
9. Провести обідню перерву без соц.мереж і телефону, а смакуючи їжу, трохи прогулятись.
10. Купити собі особливу красиву чашку для кави і щодня пити з неї.
11. Сходити за продуктами на ринок, або фермерський ярмарок.
12. Купити собі квіти без приводу.
13. Придбати для себе якусь розкішну (в твоєму розумінні і смаку) річ в гардероб. Наприклад класну сумку, особливу прикрасу, омріяну помаду чи парфуми. Якщо поки не виходить – обери про яку мрієш і складай на неї кошти. А потім додавати її до своїх образів і відчувати себе особливо.
Скористатися цими ідеями і зробити своє життя трошки кайфовішим у французькому розумінні цього слова достатньо просто. Сподіваюсь, нова рубрика “Традиції щастя” тобі прийдеться до душі. Чекаю на твої коментарі.