Сила, що може допомагати наважуватись і проявлятись, відчувати себе важливим і цінним, будувати здорові стосунки, почувати себе впевнено, бути внутрішньою опорою. Це все про самооцінку. Про неї і поговоримо.
Самооцінка — це суб’єктивне відчуття загальної особистої цінності або значущості. Подібно до самоповаги, вона описує рівень вашої впевненості у своїх здібностях та якостях. Вона корелює з досягненнями, добрими стосунками та задоволеністю.
Як формується самооцінка?
В самому слові закладено, що це те, як ми себе оцінюємо. Проте, ця оцінка формується не лише нашими думками про себе, в її формуванні бере участь наш досвід (успіхів і поразок), те, як на наші невдачі реагували близькі та оточення, що нам про нас розповідали батьки, а потім і соціум.
Альфред Адлер вважав, що основа формування самооцінки закладається, коли дитина переживає період повної безпорадності та залежності від батьків. Якщо розвиток проходить екологічно, то закладене природою прагнення рости та досягати автономності формує здорову адекватну самооцінку. Це стає можливим тоді, коли потреби дитини враховують, на неї не тиснуть і не соромлять, не вимагають того, що неможливо на даному психологічному та фізіологічному етапі розвитку.
Якщо дитина зазнає постійного тиску, приниження, надмірних вимог, формується комплекс неповноцінності (низька самооцінка).
Якою буває самооцінка?
Самооцінка може бути адекватною та неадекватною (заниженою або завищеною).
Занижена самооцінка – одна з найчастіших причин звернення до психолога і пов’язана вона з невпевненістю та постійними сумнівами в собі.
- Страх нового (такі люди часто бояться всього нового через невпевненість у своїх здібностях).
- Складнощі в стосунках. Людині з низькою самооцінкою буває важко будувати стосунки та говорити про свої потреби.
- Невпевненість в собі. Людина почувається непривабливою, непотрібною.
Характеристика завищеної самооцінки полягає в тому, що люди мають спотворену, в бік завищення, уявлення про власну персону. Вони десь у глибині душі відчувають самотність і незадоволеність собою і всіма силами намагаються це приховати від оточуючих та й від себе самих. Вони також можуть мати проблеми у стосунках, можуть самі блокувати свій розвиток, оскільки впевнені у своїй досконалості і не здатні чути критику.
Адекватна самооцінка має такі критерії:
- Чітке розуміння своїх здібностей.
- Здатність підтримувати здорові стосунки з іншими як результат здорових стосунків із самим собою.
- Реалістичні та адекватні особисті очікування.
- Розуміння своїх потреб і здатність висловлювати ці потреби.
- Віра, що ви рівні з усіма іншими, не кращі і не гірші.
- Почуття впевненості.
- Загалом позитивний погляд на життя.
- Вміння говорити “ні”, коли цього хочете і вміння встановлювати кордони.
- Знання своїх сильних та слабких сторін та прийняття їх.
- Відсутність прагнення до досконалості.
Як підвищити самооцінку?
Абрахам Маслоу припустив, що для формування самооцінки люди потребують як визнання з боку інших людей, так і внутрішньої самоповаги. Обидві ці потреби повинні бути задоволені, щоб людина могла розвиватися як особистість і досягти самоактуалізації — прагнення до повного розкриття свого потенціалу.
Що ж можна зробити самостійно?
- Станьте більш обізнаними щодо негативних думок. Навчіться визначати спотворені думки, які впливають на вашу самооцінку. Корисною в цій темі буде стаття про когнітивні викривлення.
- Практикуйте співчуття до себе. Вчіться прощати себе за минулі помилки й рухайтеся вперед, приймаючи себе, якими ви є.
- Ставтесь до себе, як до друга. Нагадаю, що ви з собою пробудете все життя і маєте бути для себе найближчою та найважливішою людиною. Тож, в моменти, коли занадто суворі до себе, критикуєте, сварите – зупиніться і подумайте, як би ви в такій самій ситуації поставились до свого друга? Як би підбадьорили його? Чи вірили б в його сили? Що б сказали? Зробіть так само для себе.
- Памʼятайте, що помилки не роблять вас поганою людиною. Вони є нормальною частиною життя, досвідом і уроками. Тож будьте до себе добрішими.
- Дізнайтесь про себе більше. Справжня близькість з кимось формується завдяки цікавості, часу проведеному разом та піклуванню. Познайомтесь з собою ближче, подосліджуйте, що вам подобається, а що ні.
- Медитуйте. Це чудовий спосіб сфокусуватись на собі, стати ближчим до себе, відфільтрувати негативні думки, стишитись і почути свій внутрішній голос.
Також, щиро рекомендую подивитись це відео:
А якщо ти відчуваєш, що потребуєш підтримки в процесі підвищення самооцінки, маєш труднощі в ставленні до себе – звертайся! Це один з найпоширеніших запитів до психолога.