Що таке постравматичне зростання?

Ми багато чуємо про ПТСР, який може трапитись після травматичної події. Але є ще один варіант розвитку подій, більш сприятливий для нас. Про нього і поговоримо.

Після переживання травматичної події є 3 варіанти того, що може статись:

  1. Відновлення до попереднього стану.
  2. Виникнення ПТСР.
  3. Посттравматичне зростання.

Близько 50-70% людей після травматичної події мають потенціал для посттравматичного зростання.

Посттравматичне зростання – це досвід позитивних змін, що відбуваються з людиною після зіткнення з кризовими життєвими ситуаціями.

Посттравматичне зростання – це не лише повернення до свого попереднього життя, а наповнення його новими сенсами й збагачення себе як особистості. Цей термін вперше використали у своїй роботі Річард Тедескі та Лоуренс Калхун у 1996 році. На той момент вони вже десять років досліджували це явище, знаходячи його у психологічній літературі під іншими назвами: наприклад, «трансформація травми» або ж «зростання, пов’язане зі стресом».

Це не про те, що людина реагує на травматичну подію безмежним оптимізмом. Це не означає, що в житті не буде горювання, болючих думок і тяжких станів. Навпаки: посттравматичному зростанню завжди передує біль. Дослідники підкреслюють, що намагання швидше перестрибнути від проживання травми до «позитива» заважає відрефлексувати досвід і дозріти до справжніх змін.

Ознаки посттравматичного зростання:

  • Повернення відчуття внутрішнього контролю та потенціалу. Людина відновлює розуміння, що вона має необхідні знання, вміння і внутрішній ресурс, щоб вистояти у складних обставинах.
  • Відчуття появи можливостей у житті. Посттравматичне зростання настає на етапі усвідомлення й прийняття ситуації такою, як вона є, що дозволяє рухатись далі, шукати можливості та нові сенси.
  • Зміни світоглядні або духовні. Після кризи людина часто приходить до переоцінки власних цінностей.
  • Відчуття цінності власного життя. 

Річард Тедескі називає дві риси, які підвищують імовірність зростання: відкритість до нового досвіду та відкритість до людей. Люди, які їх мають, схильні переглядати свої переконання, підтримувати або встановлювати зв’язки.

Як допомогти собі досягти посттравматичного зростання?

  • Розвивайте резильєнтність.
  • Перегляньте своє життя. У чому полягає його цінність для вас? Яка ваша життєва мета? Чи кожен ваш день наближає вас до її досягнення?
  • Проведіть ревізію своїх стосунків з іншими.  З ким ви спілкуєтеся? Хто є важливими для вас людьми? Чи достатньо часу ви проводите з ними?
  • Задумайтеся над новими можливостями у вашому житті, які відкрилися після травматичної події.
  • Відчуйте особистісну силу. Потрібно замислитися над перевагами своєї особистості, і вирішити, де саме їх найкраще застосувати.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху