Що таке магічне мислення?

Сьогодні поговоримо про феномен, який яскраво проявився і загострився під час повномасштабного вторгнення. В чому його суть, чому він може шкодити і чим пояснюється.

В останні декілька років в нашому суспільстві шалено зріс попит на передбачення астрологів, тарологів, магів. Це не дивно, адже в період постійної небезпеки, невизначеності нам дуже хочеться, щоб хтось сказав як буде, хочеться відчути хоч якийсь контроль. Такому сплеску сприяє і властиве більшості людей магічне мислення.

Магічне мислення або забобонне мислення – переконання людини у тому, що випадкові події насправді є причинно повʼязаними між собою, незважаючи на відсутність між ними причинно-наслідкового звʼязку.

 

Як це пояснює психологія?

Магічне мислення — віра в те, що на події або поведінку інших людей можна впливати своїми думками, бажаннями чи ритуалами. Часто ми користуємось ним, навіть не помічаючи цього – коли віримо в прикмети, виконуємо свої “ритуали”. І це не є критично, доки не переростає в постійне перекладання відповідальності за свої дії і життя на чиїсь поради і передбачення.

Магічне мислення характерне для дітей до 4-5 років (і це нормальний процес), після чого починає переважати реальне мислення.  У цьому віці діти часто не усвідомлюють, що їхні думки відокремлені від навколишнього світу. Наприклад, вони можуть думати, що, просто побажавши чогось, можна зробити так, щоб це сталося. Коли дітям виповнюється 10 років, їхнє ставлення до фантазії починає змінюватися.

Деякі дослідження показують, що магічне мислення є цілком нормальним і відбувається поряд з логічним мисленням. Люди використовують магічне мислення, щоб відчути, що вони мають більший контроль над своїм оточенням, і щоб допомогти впоратися з невизначеністю.

Людина не контейнує реальність – реальність мені не подобається, я не можу нічого зробити і не можу прийняти, що мого впливу або нема в цій ситуації або треба самому брати відповідальність, тоді я пояснюю це долею, магією, кармою і т.д.

Реальність є некомфортною і неприємною, але є хтось, хто обіцяє тобі зміни, обіцяє, що все буде добре, тоді ми вибираємо це, бо напругу витримувати дуже важко. Тому, магічне мислення має компенсаторний ресурс психіки людини, який компенсовує її неспроможність.

Магічне мислення на піку, коли у людей є втрата стабільності, втрата безпеки. Зрозуміла система і життєвий уклад зникли, а нові ще не з’явилися. Треба на когось спертися. Ясновидці та «експерти» апелюють до афективної частини, до емоцій. Вони лякають і обіцяють, а в наслідок таких маніпуляцій здатність людини до осмислення ділиться на два.

Яка користь від магічного мислення?

Магічне мислення не завжди є проблемою. Воно може бути як адаптивним, тобто допомагати  так і дезадаптивним, тобто не допомагати й навіть створювати проблеми. Вплив магічного мислення залежить від того, як воно впливає на тебе особисто, на твої стосунки та на загальну якість життя.

Часто таке мислення розглядається не як “магія”, а як частина особистих переконань або теорій.  Участь у ритуалах і дотримання забобонів можуть здаватися нелогічними, але вони слугують важливим психологічним цілям для багатьох людей.

Ритуали й забобонні вірування можуть дати заспокійливе відчуття контролю над неконтрольованим. Коли ми стикаємося з ситуаціями, які не піддаються контролю, чіпляння за ці вірування може полегшити страждання або розчарування, навіть без жодного логічного підґрунтя.

Існують дослідження, які підтверджують, що забобони можуть позитивно впливати на продуктивність. Такі прості дії, як схрещування пальців або тримання талісмана на щастя можуть підвищити впевненість у собі, що потенційно може призвести до покращення результатів.

Коли магічне мислення шкідливе?

Іноді магічне мислення є позитивним способом осмислення світу. Але якщо воно починає викликати сильний стрес або порушує твоє життя, варто придивитися до нього уважніше.

Ось кілька ключових моментів, на які варто звернути увагу, щоб вирішити, чи є магічне мислення корисним чи ні:

  • Наскільки сильно ти віриш у свої магічні думки?
  • Скільки страждань завдають тобі ці думки?
  • Наскільки ти відчуваєш, що змушений діяти відповідно до цих переконань?

Можливо, ти відчуваєш надмірну відповідальність за те, що щось відбувається, просто думаючи чи діючи певним чином, аж до того, що ви звинувачуєте себе в поганих результатах. Або ж ви можеш картати себе за те, що не дотримуєшся ритуалу чи не маєш “правильних” думок, думаєш, що “притягуєш” до себе невдачі і отримуєш випробування і неприємності, як покарання за щось.

Пастки, які можуть спіткати людей із надмірним магічним мисленням:

  • Надмірна довіра до забобонів і ритуалів

Надмірна віра в забобони та ритуали, без визнання інших факторів і без докладання власних зусиль, може призвести до розчарування та невдач. Успіх часто вимагає практичних кроків і наполегливої праці, а не просто надії чи покладання на удачу.

  • Ігнорування науково обґрунтованих методів лікування

Це дуже серйозна проблема! Вибір магічного мислення замість науково обґрунтованих методів лікування може бути особливо небезпечним, коли ми стикаємося з серйозними або небезпечними для життя захворюваннями. Ігнорування професійних медичних порад на користь забобонів може призвести до погіршення стану здоров’я і втрачених можливостей для одужання або лікування.

  • Небезпека прив’язаності до об’єкта

Магічне мислення стає проблематичним, коли воно зосереджується навколо конкретних об’єктів, таких як “щасливий” олівець. Хоча ви, можливо, присвячували години навчанню, віра в те, що успіх можливий лише з цим олівцем, може створити непотрібний стрес. Якщо олівець загубиться, тривога, що виникне внаслідок цього, може погіршити вашу здатність зосередитися під час тесту.

Якщо магічне мислення ускладнює життя, хорошим кроком може стати розмова з фахівцем з психічного здоров’я.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху