Що таке цінності? Як дізнатись свої?

В житті досить складно орієнтуватись – настільки воно багатогранне. А сучасний світ пропонує стільки можливостей, вимагає багато виборів, тож важко зрозуміти, що потрібно і хочеться саме тобі, а що навʼязане. Розібратись з цим всім допомагають цінності.

Давайте в сьогоднішньому пості розберемось, що таке цінності, чому так важливо знати свої і як на них спиратись в житі.

Цінності – це найглибші бажання нашого серця щодо того, як ми хочемо взаємодіяти зі світом, з іншими людьми та зі собою. (Расс Гарріс).

Простими словами, цінності – це те, що для нас важливо, те, що задає напрямок нашого життя, те, на що варто спиратись. Коли щось іде врозріз з нашими цінностями ми відчуваємо дискомфорт. Навіть, якщо не знаємо наші цінності, коли вони порушуються або ми діємо проти них, це внутрішньо дуже відчутно.

Цінності ми обираємо вільно і хоч вони є доволі сталими, в різні періоди нашого життя на передній план можуть виходити різні цінності. Усвідомлення їх є важливим етапом у процесі самопізнання та формування особистої ідентичності. Коли ми розуміємо свої цінності, ми можемо краще зорієнтуватися в житті, приймати важливі рішення та визначати свої пріоритети. Вони є одною з головних внутрішніх опор.

3 групи цінностей:

  • Загальнолюдські
  • Культурні
  • Особисті

Наші цінності формуються в дитинстві і на них дуже впливає оточення та середовище, в якому ми росли, те, що транслювали наші найближчі люди і соціум.

Індивідуальні (особисті) цінності можна розділити на:

  • Базові цінності. Наприклад, здоровʼя чи свобода.
  • Сімейні цінності. Сюди входять теплі стосунки, кохання, створення родини, традиції сімʼї.
  • Особистісні цінності. Потреба в саморозвитку, духовні пошуки.
  • Моральні цінності. Як внутрішній компас, орієнтир доброго чи поганого.
  • Робочі цінності. Важливість професійних досягнень, статусу.

Список цінностей є дуже широким. Тому важливо знати свої, вміти їх пріорітезувати і спиратись на них при прийнятті важливих життєвих рішень. Щоб визначити ваші цінності, пропоную просту методику “Швидкий погляд на ваші цінності“.

В коучингу робота на рівні цінностей є найбільш важливою, адже допомагає віднаходити саме свої варіанти вирішення проблем. Якщо ви прагнете краще пізнати свої цінності і діяти відповідно до них – запрошую на коуч-сесію. Якість вашого життя гарантовано стане вищою, коли ви зробите крок до себе.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Один коментар до “Що таке цінності? Як дізнатись свої?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись вверх