Позитум-підхід в психологічному консультуванні  – мистецтво гармонії науки і почуттів

Сучасна психологія різнобарвна за кількістю напрямків. Кожен з них має свої сильні сторони, бачення людської особистості і варіантів впливу на покращення рівня її життя. Сьогодні пропоную поговорити про один з, на мою думку, найцікавіших і практичних з них – позитивну крос-культуральну психотерапію.

Розроблений Носсратом Пезешкіаном в середині 20 ст. цей гуманістичний напрямок славиться грунтовними дослідженнями людського психічного здоровʼя та міжособистісного благополуччя в крос-культуральному розрізі. Звучить складнувато? Наука – діло серйозне. Але давайте про складне простими словами. Тим паче, що позитивна психотерапія як раз таки про практичність і життєвість.

Назва походить від лат. positum, що значить “даний”, “фактичний”, “дійсний”, “той, що є насправді”. Позитивна психотерапія зазначає, що конфлікти, проблеми та інші неприємності є невід’ємною частиною життя, даністю, від якої не втечеш і яку варто прийняти.

І разом з цим, метод базується на думці, що людина є не тільки носієм і автором конфліктів і проблем, а й носієм здібностей та автором можливостей їх вирішення і змін життя на краще. В ньому поєднуються і методики вирішення проблемних ситуацій, і способи розвитку людини, її навчання самодопомозі.

Позитивна психотерапія базується на 3-х основних принципах:

  1. Принцип надії – кожна людина є здібною, щоб впливати на своє життя.
  2. Принцип балансу та гамонізації – багатогранний аналіз конфлікту, дослідження його позитивного і негативного боку, баланс між актуальними та базовими здібностями «Знати» і «Любити».
  3. Принцип консультування та самодопомоги – задача позитивної психотерапії не лише у допомозі в вирішенні проблеми клієнта, а й в тому, щоб навчити його в подальшому допомагати собі самостійно.

Позитивна психотерапія наголошує на цілісному баченні життя людини. Кожне явище має і позитивну, і негативну сторону, кожна людина має здібність до впливу на своє життя і вирішення проблем, а також може навчитись самостійно собі допомагати.

Такі основи в поєднанні з творчістю, використанням метафор та акценті на ресурсність клієнта забезпечують можливість короткотерміновості консультаційного процесу. Не обовʼязково роками ходити до психолога, щоб підвищити якість свого життя і навчитись вирішувати проблеми і складнощі, що впродовж нього виникають. В середньому робота триває до 10-15 сесій.

Під час сесії клієнт разом з консультантом проходить шлях від скарги, формування бажання, наміру та цілі, плану дій, самої дії і до результату. Це відбувається на основі 5-крокової стратегії психотерапевтичної допомоги на основі консультування, в процесі якої клієнт також вчиться в подальшому допомагати собі сам.

Звичайно, в цьому пості ми лише дуже поверхнево торкнулись розуміння напряму позитивної психотерапії, але навіть так зрозуміло, що в ньому поєднується науково-дослідницька база та глибинне розуміння культури людства. На практиці цей мікс проявляється в доступному, прикладному і творчому психологічному методі. Методі, що дозволяє побачити красу життя в його неідеальності і навчитися не лише прийняттю, а і дієвим способам це життя для себе покращувати.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Один коментар до “Позитум-підхід в психологічному консультуванні  – мистецтво гармонії науки і почуттів

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху