Балансна модель в позитивній психотерапії: ключ до гармонійного благополуччя

Піклування про ментальне здоров’я стає корисним прогресивним трендом в усьому світі. Враховуючи обставини, в яких сьогодні знаходяться українці, на наших теренах цей тренд посилюється і підкріплюється необхідністю комплексної роботи з ментальним здоровʼям не лише в мирний час, а і в військовий. Ми на порозі формування нових систем, практик, досліджень і методів роботи в цій сфері. Проте, варто користатись і тим, що сучасна психологія вже має. А саме дієвими методами для підтримки свого ментального благополуччя.

Сьогодні давайте розглянемо доступний кожному інструмент з позитивної психотерапії – «Балансну модель».

Позитивна психотерапія – метод, який дає знання про людину, вчить не боротися з навколишнім світом, а приймати його в усьому різноманітті, розширювати свою картину світу і приймати рішення максимально підходящі і унікальні для кожного. ЇЇ родоначальником є німецький невролог, психіатр, психотерапевт іранського походження Носсрат Пезешкіан.

Балансна модель, запропонована Пезешкіаном, виникла в результаті постійного розвитку психотерапевтичних методик і технік. Він був одним з піонерів, які зрозуміли важливість рівноваги в психотерапії, і розробив свою модель, щоб врахувати цей аспект. З часом модель отримала визнання в сфері психотерапії і стала важливим інструментом для практикуючих психотерапевтів.

Вона є спробою створити гармонію між різними аспектами людського досвіду: позитивними і негативними емоціями, тілом і душею, індивідуальними і соціальними потребами. Ця модель вважає, що рівновага в цих аспектах життя веде до психічного благополуччя і оздоровлення.

Модель балансу або ромб Пезешкіана – базовий інструмент у позитивній психотерапії. І також базовим для неї є принцип балансу. Саме він може максимально вплинути на ментальне благополуччя і щасливе життя людини.

Ідея балансної моделі доступна і проста. Згідно з принципом балансу важливо привести до гармонії 4 основні сфери життя.

Це виглядає так:

Сфера тіло (відчуття, харчування, спорт, сон, відпочинок, секс, здоров’я, зовнішність, гігієна, самопочуття) – 25%.

Сфера контакти (почуття, емоції, настрій, спілкування, близькі емоційні відносини) – 25%.

Сфера діяльність (дії, робота, навчання, досягнення, фінанси, кар’єра) – 25%.

Сфера сенси (плани на майбутнє, цілі, цінності, сенси, мрії, віра, канон, картина світу) – 25%.

Тобто все, що ми робимо в житті можна умовно поділити на ці 4 сфери. І якщо життєві сили, увагу, час, які ми маємо взяти за 100% то, для того, щоб відчувати себе щасливим треба прагнути, щоб вони рівномірно розподілялись по цим сферам.

Звичайно, що в реальному світі рідко можна досягти повної гармонії. Але це і не вимагається. Головне прагнути і, помітивши перекос в будь-якій зі сфер, робити кроки для покращення.

Балансна модель є чудовим інструментом для самодіагностики. Просто намалюйте ромб, розділіть його на 4 частини, підпишіть їх (тіло, діяльність, контакти, сенси) і розподіліть між ними 100% своїх життєвих сил (часу, уваги, думок). Скільки по відчуттям ви зараз сил вкладаєте в кожну зі сфер? Пам’ятайте, що в сумі у вас має вийти 100%. Так ви зможете наочно побачити, яка зі сфер зараз провідна, а які просідають?

Можете використати для аналізу своїх сфер такий графк. Відмітьте точками свої показники і зʼєднайте їх лініями.

Додатково ви можете вже покращити стан речей, змістивши більше уваги на просідаючі сфери. Наприклад, якщо в діяльності у вас 70%, а в інших по 10%, то можна додати більше догляду за тілом (піти на прогулянку, сходити на масаж, полежати у ванній, виспатись нарешті). Або якщо мало часу приділяєте контактам – зустрітись з друзями, провести якісно час з близькими, тощо. Те саме і з сенсами – подумати про свої плани і цілі, про бачення свого життя, звернути увагу на духовну сферу (в тому вигляді, як ви її розумієте).

Ваш ромб може мати наприклад такий вигляд. Це не страшно, просто внесіть зміни для гармонізації сторін ромбу.

Така гармонізація призведе до покращення самопочуття, задоволеності життям, можливості зупинитись, подумати та проаналізувати свої потреби, жити і творити якісніше. Тож, скористайтесь цим чудовим інструментом.

Звичайно, що використання балансної моделі психологами, працюючими в напрямі Позитивної психотерапії, не обмежується її діагностичними можливостями актуального стану. З її допомогою можна проаналізувати патерни поведінки, причини конфліктних ситуацій, способи вирішення внутрішніх конфліктів, знайти внутрішні ресурси на зміни і багато, багато чого іншого. Тому силу і красу цього інструменту ви можете розкрити, звернувшись до психологів, що його застосовують.

Аньця Саман

Психолог, лайф-коуч. Досліджую щастя, практикую slow life

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повернутись до верху